Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenler inşaat depolarına sığındı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentinde inşaat malzemeleri için kullanılan üç depo Telafer'den gelen Türkmenlerin kampı oldu.

Giriş Tarihi: 14.7.2014 17:05
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentinde inşaat malzemeleri için kullanılan üç depo Telafer'den gelen Türkmenlerin kampı oldu.

IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların saldırıları nedeniyle evlerini terketmek zorunda kalan Telaferli Türkmenlerin dramı bitmiyor. Kamyonlarla çatışma bölgesinden kaçan Telaferli 5 bin Türkmen için Erbil'in 20 kilometre kuzeyinde bulunan Bahirke kasabasında yeni bir kamp kuruldu.

AA muhabirinin bölgeden bildirdiğine göre bir inşaat firmasına ait üç depoda yan yana 5-10 metrekarelik alanlarda kalan ailelerin durumu içler acısı. Depo oldukça kalabalık, neredeyse adım atacak yer yok. Aileler, iplere çekilen branda ve battaniyelerle birbirinden ayrılıyor. Yüksek sıcaklıklar, yetersiz havalandırma ve depolarda soğutucu sistemlerin olmaması nedeniyle çocuklarda ishal, kusma ve yüksek ateş vakaları çok görülüyor. Son üç gün içerisinde hastalanan 500 çocuk, Erbil'deki hastanelere sevkedildi.

Depoların yanı sıra kamp alanında 100 çadır kuruldu. Ancak her bir çadırda iki aile kalıyor.

Barzani Hayır Kurumu Sorumlusu Rizgar Ubeyd, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkmen sığınmacılara ilk etapta battaniye, minder, gıda, süt tozu ve konserve olmak üzere acil yardım malzemeleri dağıttıklarını söyledi. Kampta 5 bin kişinin kaldığını aktaran Ubeyd, özellikle depoda kalan ailelerin sıkıntı yaşadığını ifade etti. Yüksek sıcaklar nedeniyle yaşlıların ve çocukların sürekli hastalandığını dile getiren Ubeyd, temin edecekleri klimalarla kampı soğutmaya çalışacaklarını kaydetti.

Türkmen siyasetçi Seyyah Küreci de Erbil'de temin ettikleri buz parçaları, süt, bebek maması ve konserveden oluşan yardımları sığınmacılara dağıttıklarını belirtti.

Kampın en yaşlılarından olan 82 yaşındaki Sekne Hüseyin, daha iyi insani şartların oluşturulması için yetkililere yardım çağrısında bulundu.

Adnan Muhsin de bir an önce uçakla veya güvenli yollarla Bağdat, Necef veya Kerbela'ya geçmek istediklerini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenler inşaat depolarına sığındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN