Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İçeride yas dışarıda dans

Giriş Tarihi: 15.7.2014

Bir haftada 35'i çocuk, 26'sı kadın 184 Filistinli öldürüldü. İsrail askerleri ise Gazze sınırında dans ederek kara harekâtını bekliyor

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı kanlı Koruyucu Hat operasyonları yedinci gününü geride bıraktı. Gazze'de bin 470'den fazla hedefe yönelik gerçekleştirilen İsrail saldırılarından ölenlerin sayısı 184'e yükseldi. Hayatını kaybeden Filistinlilerin 35'i çocuk ve 26'sı kadın olmak üzere yaklaşık 130'u sivil oldu. Bin 385'e ulaşan yaralı sayısı ise sürekli artıyor. Gazze'den İsrail'e ise 980 roket atıldı ve bunlardan 760'sı İsrail topraklarına düştü. Şimdiye kadar İsrail tarafında can kaybı yaşanmadı. İsrail'in pazar günü "evlerinizi terk edin" yazılı broşürler dağıtması sonrasında Gazze'nin kuzeyinden kaçanların sayısı 17 bini geçti. Evlerini terk edenlerin büyük kısmı Birleşmiş Milletler'in okullarına sığındı. Ancak Gazzeliler, sokakta üzerlerine ateş açıldığını söyledi. BBC'ye konuşan Ümriyad el Attar, "Havadan ve karadan üzerimize rastgele ateş açtılar. İsrail bizi uyardı, sonra da bizi hedef aldı" dedi. İlk defa Hamas'a ait bir insansız hava aracı düşürdüklerini duyuran İsrail ordusu, bir haftadır süren operasyonlarında dün ilk kez Suriye ve Lübnan'ı da vurdu. Lübnan'ın güneyinden, İsrail'in kuzeyine iki roket atıldığı ve İsrail'in buna karşılık verdiği belirtildi. İsrail ordusu ayrıca, Suriye'nin denetimindeki Golan Tepeleri'nde yer alan bir askeri noktaya 5 füzeyle saldırdı. İsrail ordusu bir yandan da kara harekatı için Gazze sınırında bekliyor. Ajanslara Gazze'yi kuşatan askerlerin dans ederkenki görüntüleri düştü. İsrailli askerlerin geleneksel danslarıyla harekete geçmeyi bekledikleri belirtildi. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise uluslararası toplumun Gazze operasyonunun durdurulması için kendilerine baskı uyguladığını ifade etti. Lieberman, "Mevcut operasyon dursa bile başka bir operasyon daha başlar" dedi.

TÜRKLER ÇIKARILDI
Gazze'nin tüm bölgelerinden şehir içerisine doğru top atışları ve uçak saldırıları gerçekleştiriliyor. Önceki akşam sahur vaktinde başlayan bombalamada, yabancı basın mensuplarının kaldığı otelin hemen yanındaki balıkçı tekneleri havaya uçuruldu. İsrail insansız hava araçları (İHA) ile Gazze'yi 7 / 24 kontrol ediyor. İHA'ların sesi, sokaklarda duyuluyor. Gazze'de sağlık kuruluşları dışında dükkanların tamamı kapalı tutuluyor. İnsanlar evlerinden çıkmak istemiyor. Bölgedeki Türklerden 28 kişi Kudüs'teki Türk Başkonsololuğu'nun koordinasyonuyla Erez Sınır Kapısı'ndan Ürdün'e çıkarıldı. Bunlardan 16'sı uçakla İstanbul'a döndü.

GÖSTERİLER BBC'YE SÖYLEM DEĞİŞTİRTTİ
İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin Gazze saldırılarına ait haberlerinde İsrail yanlısı bir yayın politikası izlediği gerekçesiyle binlerce kişinin İngiltere'nin Mediacity bölgesinde sokağa dökülmesinin yankıları sürüyor. BBC'nin dünkü haberlerinde daha dengeli bir dil kullandığı görüldü. Fransa'nın başkenti Paris'te de 10 bin kişi İsrail'in Gazze'ye düzenlediği operasyonları protesto etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriye çok sayıda Türk vatandaşı da katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçeride yas dışarıda dans
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN