Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Juncker genişlemeye kapıyı kapattı

Giriş Tarihi: 15.7.2014 13:41 Güncelleme Tarihi: 15.7.2014 17:20

AB Komisyonu Başkanı Juncker, gelecek 5 yılda yeni AB üyesi olmayacağını söyledi.

AB Komisyonu Başkanı eski Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) kendisi için yapılan oylama öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'yi de yakından ilgilendiren genişleme süreci konusunda, "Önümüzdeki beş yılda yeni AB üyesi olmayacak" dedi.

AP seçimlerine yönelik kampanyası sırasında verdiği mesajı yineleyen Juncker, kendi döneminde genişlemeye kapıyı şimdiden kapatsa da "Müzakereler sürecek" ifadesini kullanarak, Balkan ülkeleri başta olmak üzere AB üyesi olmak isteyen ülkelerin açık bir Avrupa perspektifine ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Son dönemde AB'nin karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlar arasında yer alan yasa dışı göç konusuna değinen Juncker, "AB'nin dış sınırlarını korumaya, kuzey ve güney arasında dayanışmaya ihtiyacımız var" diye konuştu.

Juncker, AB'nin yasal göçü teşvik etmesi gereğine dikkati çekerek, ABD, Kanada ve Avustralya'nın bu alandaki uygulamalarını örnek gösterdi.

AB'deki işsizlerin sayısına atıf yaparak, "29'uncu AB ülkesinin oluşmaya başladığı" yorumunu yapan ve böyle bir ortamda krizin bittiğinden bahsedilemeyeceğini kaydeden Juncker, önümüzdeki 3 yıllık dönemde büyüme ve iş alanlarındaki yatırımlar için 300 milyar avroluk kaynağın mobilize edilmesini istediğini belirtti.

Juncker, AB'nin iç politikada sıkça ve genelde olumsuz şekilde kullanılmasından ve eleştirilmesinden de yakındı ve AB liderlerine "Brüksel'de 'evet' diyorsanız başka yerde 'hayır' demeyin" çağrısında bulundu.

AB'nin güven kaybına uğradığına ve sokaktaki insanlarla arasında açık oluştuğuna dikkat çeken Juncker, 5 yıllık görev süresi boyunca AB kurumları nezdinde izleyeceği tavır hakkında ipucu verdi. Juncker, "AB Konseyi'nin sekreteri olamayacağım gibi AP'nin de yaveri olmayacağım" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Juncker genişlemeye kapıyı kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN