ABD senatörlerinin derdi Erdoğan

Ricciardone'nin yerine gelecek adayı Başbakan Erdoğan'la gösterilecek tepkiyle sıkıştırdılar.

Giriş Tarihi: 16.7.2014 10:36
ABD Başkanı Barack Obama'nın, bu ay sonunda görevi sona erecek Francis Ricciardone'den boşalacak Ankara Büyükelçiliği için önerdiği John Bass, atamayı onaylaması gereken Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nun önüne çıktı. Oturumda Bass'ın eski Başkan adayı Senatör John McCain'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "otoriterleşme eğilimi" iddiasına ilişkin sorusu karşısında "zor anlar" yaşadığı yorumları yapılıyor.

Amerika'nın Sesi (VOA), ABD Senatosu'nun Francis J. Ricciardone'nin yerine Başkan Obama tarafından aday gösterilen eski Gürcistan Büyükelçisi John R. Bass'a Türkiye ile ilgili sorular yönelttiğini belirterek, Türkiye'yi Amerika'nın "önemli ve karmaşık" ilişkilere sahip olduğu bir müttefiki olarak tanımlayan oturum başkanı Senatör Chris Murphy'nin Türkiye'nin "en deneyimli diplomatlar için bile onurlu, ancak zorlu bir görev bölgesi" olduğunun altını çizdiğini anlatıyor.


"CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNE KADAR BÜYÜKELÇİ ATANMALI"

Bass'ın halen Dışişleri Bakanı John Kerry'nin özel kalem müdürü görevini yürüttüğüne dikkat çekilen habere göre, Senatör Murphy, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar Ankara Büyükelçisi'nin atanması gerektiğini belirtti ve İsrail ve Kıbrıs'ın bölgedeki öncelikli konular olduğunu ifade etti.

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'nin bir milyondan fazla Suriyeli mülteciye kucak açtığını da belirten Murphy, Adana'daki kampları ziyaret ettikten sonra, bu konuda Türkiye'nin gayretlerini ve harcamalarını gönülden takdir ettiğini ve yeni büyükelçinin insani yardımın arttırılması konusunda aktif bir rol oynaması gerektiğini söyledi.


"ÖNCELİĞİM KÜRT SORUNU, RUHBAN OKULU, İKİLİ İLİŞKİLER OLACAK"


Bu arada, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda yapılan oturumda senatörlerin Türkiye ile ilgili sorularını yanıtlayan Büyükelçi adayı John R. Bass ise, İsrail, Kıbrıs ve Ermenistan ile ikili ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunmak için çalışacağını belirtti. Bass, büyükelçi olarak atandığında, önceliğinin Kürt sorunu, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi olacağını belirtti.

VOA, oturum başkanı Senatör Murphy'nin, "Türkiye'de kamuoyunda Amerikan karşıtı bir görüş oluştuğu ve bu görüşün nasıl değiştirilebileceği" sorusuna "soğukkanlılıkla" yanıt verdiğini belirttiği John Bass'ın, çözümün "daha fazla insana erişerek, halkı bilgilendirme çalışmalarının arttırılması" olduğunu belirtti. Haber şöyle devam ediyor:


BASS'I "EN ÇOK TERLETEN SORU"


"Büyükelçi adayını en çok terleten soruyu Cumhuriyetçi Senatör ve eski Başkan adayı John McCain sordu. McCain, Erdoğan'ın otoriterleşme eğilimiyle ilgili sorduğu soruya "üç buçuk dakikadır evet ya da hayır cevabı alamadığını' söyleyerek, Büyükelçi adayının toplam yedi kez sözünü kesti ve "dürüst ve net bir cevap vermediği takdirde kendisinin adaylığını onaylamayacağı' uyarısında bulundu."

Bu uyarı karşısında Bass'ın, soruya "Evet, o yönde bir eğilim var" diyerek cevap verdiğini söyleyen VOA, şöyle devam ediyor:

"Bu soru karşısında zorlanan Bass'e benzer bir soru da oturum başkanı Senatör Murphy'den geldi. Türkiye'de muhalefetin konuşma özgürlüğünü savunmada yetersiz kaldığını belirten Murphy, Bass'e büyükelçi olarak bu konuyu Türk yetkililerle nasıl konuşacağını sordu. Büyükelçi adayı, "Türk hükümetiyle Amerika'nın demokratik inançları, insani değerleri ve sorumlulukları doğrultusunda çalışmaya devam edeceğini ve şu andaki doğrultuda gidildiği takdirde demokratikleşmeden uzaklaşmanın getireceği sonuçları göstereceğini' söyledi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD senatörlerinin derdi Erdoğan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN