İsrail zulmüne ABD onayı

İsrail jetleri 190'dan fazla kişiyi öldürürken; ABD, Gazze'ye yönelik saldırılarda 'orantısız güç' görmediklerini açıkladı. İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes girişimleri ise başarısız oldu

Giriş Tarihi: 16.7.2014
İsrail'in 9 gün önce Gazze Şeridi'ne yönelik başlattığı Koruyucu Hat Operasyonu'nda hayatını kaybedenlerin sayısı 192'ye ulaştı. Ölen Filistinlilerin yüzde 75'ten fazlasını siviller oluştururken, en az 35 çocuk ve 26 kadın kurbanlar arasında yer aldı. Uykularında veya alışverişte İsrail bombalarına hedef olan bin 400'den fazla kişinin tedavileri hala devam ediyor. İsrail jetlerinin hastaneleri, yetimhaneleri ve engelli bakım evlerini vurması sonucunda kanlar içinde kalan Filistinli çocukların görüntülerine de 9 gün boyunca sürekli yenileri eklendi. ABD ise İsrail'in operasyonlarında orantısız güce dair bir kanıt görmediklerini duyurdu. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, "İsrailliler, orantısız güç kullanmak ve bazı durumlarda savaş suçu işlemekle itham ediliyor. Biz, böyle görmüyoruz" yanıtını verdi. Earnest, daha fazla sivil ölüme neden olmaması için kimsenin Gazze'ye kara harekatını desteklemediğini belirterek "Ancak buna İsrailli siyasiler karar verecek. Vatandaşlarını korumak için İsrail'in buna hakkı var" dedi. Gazze Şeridi ile İsrail arasındaki gerginliğe dün Mısır'ın arabuluculuğunda gündeme gelen ateşkes damgasını vurdu. İsrail kabinesi ilk olarak ateşkese uyulacağını belirtti. Hamas yönetimi gün içinde ateşkes görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı. Daha iyi ateşkes şartları arayan Hamas, kuşatmanın kaldırılmasını, Refah Kapısı'nın açılmasını, 12 Haziran'dan bu yana tutuklananların serbest bırakılmasını, balık av alanlarının genişletilmesini istiyor. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları ise "diz çöktürme girişimi" olduğu gerekçesiyle ateşkesi reddetti. İsrail tarafı da ateşkesi kabul ettikten 6 saat sonra, atılan roketleri gerekçe göstererek Gazze'ye yönelik hava saldırılarına yeniden başladı. Öte yandan İsrail jetlerinin Suriye'nin Golan tepesindeki Kuneytra kentindeki farklı yerleri bombalaması sonucu 18 kişinin öldüğü bildirildi.

OBAMA İFTARDA KONUŞTU: ÖLÜMLER TRAJEDİ
ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da düzenlenen geleneksel iftar yemeğindeki konuşmasında Gazze'deki sivil ölümler hakkında sadece "trajedi" ifadesini kullandı ve İsrail'in kendisini koruma hakkı olduğunu düşündüklerini bildirdi. Bu arada ABD'nin Adana Başkonsolosluğu'nun dün Diyarbakır'da vermeyi planladığı iftar yaklaşık 200 kişilik bir grup tarafından protesto edildi. İftar için hazırlanan çadırı dağıtan göstericiler ABD aleyhine sloganlar attıktan sonra dağıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail zulmüne ABD onayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN