Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB liderlerini Rusya böldü

Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları, kilit görevlere atanacak isimler üzerinde uzlaşamayınca 30 Ağustos'ta yeniden toplanma kararı aldı.

Giriş Tarihi: 17.7.2014 10:27 Güncelleme Tarihi: 17.7.2014 12:02
Almanya Başbakanı Angela Merkel, üye ülkelerin temmuz sonuna kadar AB Komisyonu'na gönderecekleri üyeleri netleştireceklerini, görev dağılımının kararlaştırılacağını ve sıranın AB Konseyi Başkanı ve AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi atamaların geleceğini söyledi.

Görev süreleri kasım ayında sona erecek AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın haleflerini belirlemek isteyen AB liderlerini Rusya böldü.

Van Rompuy'un koltuğunu devralmaya en yakın isim olarak gösterilen Danimarka'nın Sosyalist Başbakanı Helle Thorning-Schmidt genel kabul görürken, Ashton'ın koltuğuna aday gösterilen İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini kriz çıkardı.

İtalya'nın Ukrayna krizinde ılımlı politika benimsemesi ve Rusya'ya sert yaptırımlara karşıt tavrı nedeniyle Polonya ve Baltık ülkeleri Mogherini'yi veto sinyali verdi.

Litvanya Devlet Başkanı Dalia Grybauskaite, zirveye girerken basına yaptığı açıklamada, "Dışişlerinde deneyimli, tarafsız ve Rusya-Ukrayna sorununda en azından tüm üye ülkelerin görüşlerini yansıtan birisini destekleyeceğim. Kremlin yanlısı birisini desteklemem" dedi.

Ashton'ın koltuğu için diğer bir güçlü aday AB Komisyonu'nun insani yardımlardan sorumlu Bulgar üyesi Kristalina Georgieva ise temmuz sonuna kadar istifa edeceğini açıklayan Bulgaristan Başbakanı Plamen Oreşarski'nin engeline takıldı. Zirvede ülkesi adına komiser adayı önermeme kararından geri dönmeyen Oreşarski, Georgieva'nın terfisine mani oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB liderlerini Rusya böldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN