Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani, Guterres'i kabul etti

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'i kabul etti.

Giriş Tarihi: 17.7.2014 17:00 Güncelleme Tarihi: 17.7.2014 17:02
IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, Guterres ve beraberindeki heyetle Erbil'deki konutunda görüştü. Guterres, konuşmasında savaş mağduru Suriyeli ve Iraklı sığınmacılara yardımlarından dolayı Barzani'ye teşekkür etti.

"Uluslararası kamuoyunun, Kürdistan bölgesinin çabalarından haberdar olması gerektiğini" vurgulayan Guterres, şöyle devam etti:

"Kürdistan bölgesi, yurdundan ve evinden kaçarak kendilerine sığınan muhtaç durumdaki sığınmacılara büyük yardımlarda bulunuyor. Erbil yönetimi, Irak bütçesindeki payı kesilmesine rağmen sığınmacıları topraklarında barındırdı ve onlara destek oldu. Bu davranış, her türlü saygıyı ve tebriği hak ediyor. Biz de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız."

Kürt bölgesinin yardım severliğini ve üstün çabasını, uluslararası kamuoyuna anlatacaklarına değinen Guterres, diğer ülkeleri, Irak'taki sığınmacılara yardım etmeye teşvik edeceklerini kaydetti.

Guterres, Kürt bölgesinin, dünya devletleri ve halkları arasında özel bir konumu olduğuna dikkati çekerek, "Kürdistan bölgesi, Ortadoğu'daki en istikrarlı ve huzurlu yerlerdendir. Uluslararası kuruluşların, ümit bağladığı merkezlerdendir" ifadesini kullandı.

Mesut Barzani de sığınmacılara yönelik yardımları yakından takip eden Antonio Guterres'e teşekkür etti. Her şartta ve her durumda sığınmacılara desteğe hazır olduklarını dile getiren Barzani, yardımları dağıtırken etnik, dini veya mezhepsel ayrımcılık yapmadıklarının altını çizdi.

Diktatör rejimlerin, insanın saygınlığını ayaklar altına aldığını belirten Barzani, "Bu baskıcı ve diktatöryal rejimler, Suriye ve Irak'ta yüzbinlerce insanın evini ve yurdunu terketmesine neden oldu. Sizleri temin etmek istiyorum ki Kürdistan halkının kapıları, mazlum ve mağdur bütün sığınmacılara açıktır" görüşünü bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani, Guterres'i kabul etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN