İttifak teyakkuz durumunu artırdı

Giriş Tarihi: 17.7.2014 11:20

NATO İzmir Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hodges, "Rusya bir karşılık görmeden Türkiye'ye ne kadar yaklaşabileceğini test ediyor. İttifak, teyakkuz durumunu biraz artırdı" dedi.

NATO İzmir Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Frederick Hodges, "Karadeniz'in etrafındaki ülkelerin hava devriyelerinde bir artış görüyoruz çünkü Rusya sürekli olarak, bir karşılık görmeden Türkiye'ye ne kadar yaklaşabileceğini test ediyor. Dolayısıyla İttifak, teyakkuz durumunu biraz artırdı. Türkiye her zaman çok dikkatli oldu ama şimdi diğer ülkelerin de buna katıldığını görüyoruz" dedi.

Hodges, ABD'nin başkenti Washington'daki Yabancı Basın Merkezi'nin stüdyolarında AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetlerinin, NATO için tehdit oluşturup oluşturmadığına ilişkin soru üzerine Hodges, Rusya'nın bir "düşman gibi" davrandığını belirterek, Kırım'ın "düpedüz yasadışı" olarak ilhak edilmesi, binlerce Kırım Tatarının bundan etkilenmesi gibi gelişmelerin Türkiye'nin de yakından takip ettiği konular olduğuna dikkati çekti.

Hodges, Rusya'nın doğu Ukrayna'daki istikrarsızlaştırıcı faaliyetleri ve tek taraflı eylemlerle sınırların değiştirilmesi gibi "yasadışı adımlarının", sınırları tek taraflı değiştirmek isteyen başka milliyetçi grupların da varlığı gözönüne alındığında, diğer birçok doğu Avrupa ülkesini tedirgin ettiğine değinerek, "Eğer Rusya'nın durdurulmadığını, Batı'nın buna izin verdiğini ya da kabul ettiğini görürlerse, bu durum diğer daha küçük boyuttaki grupları da sınırları değiştirme gayreti içerisine girmeye teşvik edebilir" dedi.

"KARADENİZ'DEKİ REZERVLERİNİN HAKLARI TARTIŞMALI HALE GELEBİLİR"


Hodges, Rusya'nın eylemlerinin başka birçok etkilerinin de olduğunu dile getirerek, Kırım'ın ilhakının, dibinde önemli boyutta petrol ve gaz rezervleri olduğuna inanılan Karadeniz'de kara suları sınırını daha da batıya taşıdığına dikkati çekti.

Şimdi bu rezervlerin belki de "tartışmalı" hale geleceğini ifade eden Hodges, Rusya'nın ayrıca, Tuna Nehri'nin ağzına da giderek yaklaştığını ve 12 Avrupa ülkesinin bir şekilde bağımlı olduğu Tuna Nehri'ne giriş ve çıkışı kontrol etmeye başlayacak bir pozisyonda olabileceği ihtimalinin de bulunduğunu belirtti. Bu durumun önemine işaret eden Hodges, Tuna nehrine bağımlı olan bu ülkelerin çoğunun NATO üyeleri olduğunu hatırlatarak, Rusya'nın eylemlerinin gerek doğrudan gerek dolaylı olarak NATO üzerinde etkilerinin olduğunu kaydetti.

"İTTİFAK, TEYAKKUZ DURUMUNU BİRAZ ARTIRDI"


Hodges, Karadeniz'de halen Türkiye ve diğer bazı NATO üyelerinin katılımıyla "Deniz Meltemi" adlı çok önemli bir tatbikatın yapıldığını anımsatarak, bunun NATO'nun Karadeniz'de operasyonlar yürütebilme kabiliyeti ve iradesinin önemli göstergesi olduğunu kaydetti.

Karadeniz'in bir Rus denizi olmadığını, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerce paylaşıldıldığını vurgulayan Hodges, "Karadeniz'in etrafındaki ülkelerin hava devriyelerinde bir artış görüyoruz çünkü Rusya sürekli olarak, bir karşılık görmeden Türkiye'ye ne kadar yaklaşabileceğini test ediyor. Bu onların yaptığı rutin işlerden biri. Dolayısıyla İttifak, teyakkuz durumunu biraz artırdı. Türkiye her zaman çok dikkatli oldu, ama şimdi diğer ülkelerin de buna katıldığını görüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İttifak teyakkuz durumunu artırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN