Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk katili

aHaber muhabiri Ahmet Görmez, plaj katliamını yazdı: İsrail, maç yapan çocukları vurdu. İlk saldırıdan kurtulan çocukların üstüne de bomba attılar. Dünya basını vahşete şahit oldu

Giriş Tarihi: 18.7.2014
İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik 7 Temmuz'da başlattığı Koruyucu Hat Operasyonu kapsamında yaptığı çocuk katliamlarının sonuncusu, bölgede bulunan dünya basınını şok etti. 10 gündür evleri, hastaneleri, yetimhaneleri, engelli bakımevlerini, camileri ve evleri vuran İsrail önceki gün plajda oynayan çocukların üzerine bombalar attı. Saldırıda Bekir ailesinin 4 küçük üyesi feci şekilde can verdi. Yaşları 9 ile 12 arasında değişen kuzenlerin, parçalanmış bedenleri önceki gece gözyaşları içinde toprağa verildi. Dünyanın dört bir yanından gelen basın mensuplarının kaldığı otellerin hemen önünde gerçekleşen saldırıda biri ağır olmak üzere çok sayıda çocuk da yaralandı. Vahşet, bizim de kaldığımız otele sadece 100 metre uzaklıktaki kumsalda gerçekleşti. Gazze'deki diğer yerlere göre kumsal alanı daha sakin bir yerdi. Saldırı anında İsrail botları, ilk önce limandaki bir konteyneri vurdu. İlk patlamada orada bulunan bir çocuk hayatını kaybetti. Daha sonra çocuklar kumsalda koşuşturmaya başladı. Otellerin bulunduğu bölgeye doğru gelmeye çalışıyorlardı. Ancak ölümden kaçamadılar. İsrail gemileri ikinci bombayı tam da kuzenlerin kaçtığı alana attı. Çocukların çoğu olay yerinde hayatını kaybetti. Olaya şahit olanlar çocukların vahşet öncesinde futbol oynadıklarını söyledi. Yabancı gazeteciler de İsrail askerlerinin vurduğu İsmail, Zekeriya, Ahed ve Muhammed isimli 4 çocuğun oyun oynadıklarını ve hatta ilk bombanın ardından kaçmaya çalıştıklarını gördüklerini söyledi. Kumsalın hemen yakınında dünya basını mensuplarının kaldığını bilen İsrail ordusu, bu katliamı onlarca uluslararası gazetecinin gözleri önünde yaptı. İsrail tarafı ise "trajik" diye tanımladığı saldırıyla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu. Son vahşetin ardından İsrail, 7 Temmuz'dan bu yana 55 çocuğu öldürmüş oldu.

BÜTÜN DÜNYA İSYAN ETTİ
Plajdaki katliama şahit olan dünya basınından muhabirler de haberlerinde İsrail'in oynayan 4 çocuğu kasıtlı vurduğunu aktardı. Washington Post muhabiri ilk saldırının ardından çocukların koşmaya başladığını fakat ikinci bombalamadan kurtulamadıklarını bildirdi. Guardian'ın Gazze'deki muhabiri "Saldırının kaçanların hedef aldığı açıktı. Kaçanları ise çocuk olduğu 200 metreden bile anlaşılıyordu" ifadelerini kullandı. Le Monde gazetesi bu dramın dünya basınının gözleri önünde yaşandığını hatırlatarak, çocukların sadece oyun oynamak için plajda bulunduklarını aktardı.

ABD, TEL AVİV'İ ÖDÜLLENDİRDİ
Gazze'deki katliam sürerken, ABD Senatosu'ndan İsrail'e ödül niteliğinde bir karar geldi. Senato'nun Savunma Alt Komisyonu'ndan geçen tasarıya göre İsrail'e, Demir Kubbe füze kalkanı sistemi için 351 milyon dolarlık bir yardım yapılacak. 2015'ten itibaren geçerli olacak Demir Kubbe yardımının toplam bütçesi ise 621 milyon doları bulacak. 2007'de imzalanan bir anlaşmaya göre 2017'ye kadar ABD yönetimi İsrail'e yılda ortalama 3 milyar dolarlık askeri yardım yapıyor.

FİLİSTİN LİDERİ ABBAS BUGÜN TÜRKİYE'DE
Ülkesi, İsrail'in yoğun saldırısı altında bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Türkiye'ye kritik bir ziyaret gerçekleştirecek. Abbas, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle bugün Türkiye'ye gelerek yarın da devam edecek temaslarda bulunacak. Abbas, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de bir araya gelecek. Ziyaretlerde Filistin'deki son gelişmeler ile ikili ilişkilerin ele alınması öngörülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk katili
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN