Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail ordusu: Gazze'de 13 askerimiz öldü

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı kara operasyonu hakkında İsrail Ordusu'ndan bir açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 20.7.2014 18:41 Güncelleme Tarihi: 20.7.2014 19:48

Filistin'de sular bir türlü durulmuyor. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara, hava ve deniz üzerinden yürüttüğü operasyon sonrası İsrail Ordusu'ndan kayıplar hakkında resmi açıklama geldi. Daha önce Hamas'ın askeri kanadı olan İzzettin El-Kassam Tugayları İsrail askerlerine yaşattığı kayıplar hakkında açıklamalar yapsa da ilk net rakam İsrail tarafından yapıldı ve 13 İsrail askerinin yapılan operasyon sonrasında öldüğünü açıkladı.

SON YILLARIN EN BÜYÜK KAYBI!

İsrail Ordusu'ndan yapılan açıklamada, "Lübnan Savaşı'ndan daha ağır bedeller ödüyoruz" denildi.

İsrail ordusundan bazı yetkililer, Gazze'de yürütülen operasyonda çok ağır bedeller ödediklerini belirterek, "2006'da Güney Lübnan'da yaşadığımız savaştan daha çetin bir çarpışma ile karşı karşıyayız" dedi.

BİLANÇOK GİDEREK ARTIYOR

İsrail ordusunun, 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının 425'e yükseldiği bildirildi.

Gazze'de görevini fiili olarak yürüten eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Şucaiyye'de bugün düzenlediği katliamda 60 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Bölge genelindeki saldırılarla ölenlerin 87'ye çıktığını ve bunun İsrail'in saldırılarına başladığı tarihten bu yana "en kanlı gün" olduğunu aktaran Kudra, son saldırılarla hayatını kaybedenlerin sayısının 425'e, yaralananların ise 3 bin 8'e yükseldiğini bildirdi. Kudra, hayatını kaybedenlerden 112'sinin çocuk, 41'inin kadın olduğunu da kaydetti.

İsrail, 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla, yıllardır abluka altında tutuğu Gazze'ye başlattığı saldırıların ardından, Perşembe akşamı da kara operasyonu başlamıştı.

"ŞU ANA KADAR HİÇ BİR HEDEF GERÇEKLEŞMEDİ"

İsrail'in geçen perşembe günü Gazze'ye başlattığı kara saldırısında, önünde çok fazla seçenek olmadığı belirtiliyor.

Uzmanlar, İsrail'in Gazze içlerinde ilerlemesinin büyük bir tehlikeyi göze alması, geri çekilmesinin ise direniş grupları karşısında yenilgiyi kabul etmesi anlamına geleceği görüşünde birleşiyor.

AA muhabirine konuşan İsrail uzmanı Antoine Şelhit, İsrail'in önünde bedeli ağır seçenekler olduğu görüşünü savundu.

"İsrail ordusu ya ilerleyip kapsamlı bir kara operasyonuna başlayacak ya da direniş gruplarının şartlarında ateşkesi kabul edecek" ifadesini kullanan Şelhit,

"İki seçenek de İsrail için gayet zor. Gazze içlerinde ilerlemesi Filistin direniş güçleri özellikle de İzzeddin el-Kassam Tugayları karşısında daha fazla kayıp vermesi demek olacak. Yani İsrail Gazze'ye gezinti yapmaya gelmiş olmayacak. Askerleri doğrudan hedef alınacak" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail'in şu ana kadar hiç bir hedefini gerçekleştiremediğini öne süren Şelhit, "İsrail sonunu bilmediği bir savaşa giriyor. Gazze'ye karadan girmesi durumunda yerin altında onu bekleyen başka bir Gazze olduğunu görecek. Şimdi sadece sivilleri hedef alma yoluna gidiyor" diye konuştu.

DİRENİŞ GRUPLARININ SALDIRILARI CAYDIRIYOR

İsrail ordusunun direniş gruplarının saldırıları nedeniyle daha fazla ilerleyemeyeceğini ifade eden Filistinli yazar Teysir Muheysin de bu durumun İsrail hükümetini Gazze'ye karadan kapsamlı bir operasyon düzenleme konusunu yeniden gözden geçirmeye ittiği yorumunu yaptı.

Muhyesin, İsrail ordusunun direniş gruplarının saldırıları karşısında sadece birkaç metre ilerlemeye ve sadece bazı yerleri ele geçirip halkı hedef almaya çalıştığını ileri sürdü.

Gazze Siyasi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Başkanı Velid el-Müdellel ise İsrail'İn mevcut durumda havadan yaptığı saldırılarını artırarak direniş gruplarını Mısır'ın ateşkes girişimini kabul etmeye zorlamaya çalıştığına dikkati çekti.

Müdellel, İsrail ordusunun karadan Gazze'ye girmesi durumunda güçlü bir direnişle karşılaşacağını bildiğini bu nedenle de sadece bazı bölgelere girerek "İsrail kamuoyunda büyük başarılar kazanıyormuş" görüntüsü vermeye çalıştığını öne sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ordusu: Gazze'de 13 askerimiz öldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN