İsrail'de Gazze protestoları

İsrail'in çeşitli kentlerinde eş zamanlı olarak İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı protesto gösterileriyle, operasyona destek eylemleri düzenlendi.

Giriş Tarihi: 20.7.2014 12:39
Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, Hayfa kenti iki farklı gösteriye tanık oldu. Kentte sol görüşlü Yahudiler ve Filistinliler, İsrail'in Gazze'ye günlerdir aralıksız şekilde düzenlediği saldırıları protesto ederken, sağ siyonist görüşlü İsrailliler de saldırılara destek gösterileri düzenledi.

İsrail Polisi ise sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze operasyonlarını destekleyen ve protesto eden binden fazla kişinin Hayfa kentinde toplandığını, emniyet güçlerinin, iki tarafı ayırmaya çalıştığı kaydedildi.


BATI ŞERİA'DA GAZZE'YE DESTEK GÖSTERİSİ

Öte yandan Batı Şeria'nın Ramallah ve Nablus kentlerinde Gazze'ye destek için gösteriler düzenlendi.

Ramallah'ta biraraya gelen eylemciler, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin resimlerinin yanı sıra Filistin bayrağı taşıdı.

Filistin Direniş Komitesi üyesi Isam Ebubekr, Filistinlilerin tüm kalbi ile Gazze'ye destek verdiğini dile getirerek, "Batı Şeria, patlamanın, intifadanın eşiğinde" dedi.

Ebubekr, Filistinli liderleri, İsrail'in bir an önce cezalandırılması için uluslararası görüşmeler yapmaya çağırdı.

Nablus kentinde Hamas tarafından düzenlenen gösteriye katılan Filistinliler de, "Gazze ve direnişin zaferi" şeklinde Gazze halkını destekleyen sloganlar attı.

Saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 358'e yükselirken, 2 bin 685 kişi yaralandı.

İsrail ordusunun saldırlarında, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu sivil ölü sayısı, her geçen gün artıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'de Gazze protestoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN