Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'den yeni katliam

Giriş Tarihi: 20.7.2014 12:19 Güncelleme Tarihi: 20.7.2014 14:55

İsrail ordusunun, Gazze'nin Şucaiyye mahallesindeki katliamında en az 50 Filistinlinin öldüğü, 7 Temmuz'dan bu yana devam eden saldırılarda ise hayatını kaybedenlerin sayısının 410'a yükseldiği bildirildi.

İsrail askerlerinin Gazze'nin doğu mahallelerine hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırıda, Şucaiyye mahallesinde en az 50 kişinin katledildiği, yaklaşık 400 kişinin yaralandığını bildirildi.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze'nin doğu mahallelerine düzenlediği saldırıların ardından ölü ve yaralıların bölgeden çıkarılma işleminin devam ettiğini dile getirerek, "İlk belirlemelere göre saldırılarda 40 kişi hunharca öldürüldü, yaklaşık 400 kişi ise yaralandı" dedi.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 50'yi aştı.

İsrail ordusu, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla askeri saldırı başlatmış, Perşembe akşamı da bölgeye karadan saldırıya geçmişti.

Saldırlarda, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu sivil ölü sayısı, her geçen gün artıyor.


GÖRÜNTÜLER, BÖLGEDE YAŞANAN KATLİAMI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

İsrail askerlerinin Gazze kentinin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'ne hedef gözetmeden düzenlediği saldırının ardından yayınlanan görüntüler, bölgede yaşanan katliamın boyutlarını gözler önüne seriyor.

Hamas'a bağlı El-Aksa televizyon kanalı tarafından yayımlanan videoda, caddelerin sağında ve solunda saldırılar sırasında hayatını kaybetmiş kişilerin cansız bedenlerinin yanı sıra kopmuş insan uzuvları yer alıyor. Yol kenarlarında uzanan cansız bedenler arasında kadın ve çocuklar da bulunuyor.

Ambulans ve sağlık ekiplerinin belirli bir süre girmesine izin verilmediği bölgede halk, korkulu gözlerle evlerini terk ediyor. Ayrıca bölgedeki pek çok binada bombardımanın etkisiyle ciddi hasar meydana geldi.Sağlık ekiplerinin ölü ve yaralıları bölgeden çıkarma çalışmaları devam ediyor.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail'in Gazze'nin doğu mahallelerine düzenlediği saldırılarda ilk belirlemelere göre saldırılarda en az 40 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 400 kişi ise yaralandığını açıklamıştı. Ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

İsrail ordusu, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adıyla askeri saldırı başlatmış, Perşembe akşamı da bölgeye karadan saldırıya geçmişti.


"ÇOCUKLARIMIZI ALIP GİBİ EVDEN KAÇTIK HER ŞEYİMİZİ GERİDE BIRAKTIK"

İsrail'in Gazze'nin doğu kesimlerini havadan ve karadan yoğun bombardımana tutması sebebiyle evlerinden kaçan binlerce aile şehir merkezini adeta mahşer yerine çevirdi.

İsrail'in ağır silahlarla karadan ve havadan düzenlediği saldırılara sabah saatlerinde yakalanan aileler, çocukların çığlıkları, kadınların ağlama sesleri arasında Gazze'nin şehir merkezine doğru kaçıyor.

Kocası ve 6 çocuğuyla koşar adım gidenlerden biri olan 45 yaşındaki Nur eş-Şevva, Şucaiyye'deki evinden İsrail'in yoğun saldırıları sebebiyle kaçmak zorunda kaldığını söyledi. "İsrail askerleri saldırıdan önce bizi arayarak tehdit etti. 2006 yılında Lübnan'a düzenlenen saldırılarda banliyölerin yerle bir edilmesi gibi yaşadığımız yerlerin de tahrip edileceğini söylediler" diyen Şevva, "Çocuklarımızı alıp evden kaçtık her şeyimizi geride bıraktık" dedi.

Şevva, "Her yerden ölüm kokusu yükseliyordu. Cesetler hala enkazların altında. Her şeyi yakıp yıktılar" dedi.

Şifa Hastanesi'nde bulunan AA muhabiri, hastane personelinin çalışmalarının yetersiz kaldığını belirterek, hastaneye sürekli yanmış insan cesetlerinin geldiğini aktardı.

İsrail ordusu bu sabah yaptığı açıklamada, Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılarda kara operasyonunu "genişleteceğini" duyurmuştu.

Gazze'deki Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra tarafından yapılan açıklamada İsrail ordusunun, Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye, Tuffah ve Zeytun mahallelerini hedef gözetmeksizin yaptığı top atışlarında en az 40 Filistinlinin katledildiği, yaklaşık 400 kişinin de yaralandığını belirtilmişti.

Hava ve karadan genellikle sivil yerleşim birimlerinin hedef alındığı saldırılarda ölen Filistinlilerin sayısı 358'e yükselirken, 2 bin 685 kişi yaralandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den yeni katliam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN