Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamas'tan İsrail'e ağır darbe

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, 1 İsrail askerini esir aldıklarını bildirdi.

Giriş Tarihi: 21.7.2014 00:13 Güncelleme Tarihi: 21.7.2014 01:12
Filistinliler Gazze Şifa Hastanesi önünde coşkulu sloganlar atıyor, kutlama yapıyorlar.

Hamas sözcüsü yaptığı açıklamada, bir İsrail askerinin tutuklandığını açıkladı. Netanyahu'nun açıklamalarını da değerlendiren sözcü, "Bu açıklamalar gösteriyor ki, İsrail yenilgiyi kabul etti ve savaşacak gücü kalmadı" dedi.

Hamas sözcüsü Basri esir alınan İsrail askerinin adının Shaul Aron olduğunu açıkladı. Askerin künye numarası ise 6029045.

TÜRKİYE İLE TEMAS HALİNDEYİZ!

Hamas sözcüsü, Türkiye ve Katar ile temas halindeyiz. Şartlarımız yerine getirilmeden asla ateşkesi kabul etmeyeceklerini açıkaldı.

İSRAİL ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nde devam eden kara harekâtında yaşanan çatışmalar sonucu 13 İsrail askerinin öldüğünü açıkladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, "İzzeddin el-Kassam Tugayları ile çatışmada, Subay Amotz Greenberg ve asker Adar Bersano yaşamını yitirdi" denildi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise 23 İsrail askerinin, Gazze'nin doğusunda pusuya düşürülerek öldürüldüğünü açıkladı.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, "Mücahitlerimiz, bu sabah Gazze'nin doğusundaki et-Tuffah Mahallesi'nin doğusuna doğru ilerlemeye çalışan İsrail güçlerine mayınlı pusu kurarak, 23 İsrail askerini öldürmeyi başarmıştır" ifadesine yer verildi.

6 TÜNEL DAHA İMHA EDİLDİ

İsrail ordusu, Gazze'de 6 tüneli daha imha ettiğini açıkladı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "Gazze'de, İsrail'in güvenliğini tehdit eden 6 yeni tünel daha ortaya çıkarılarak imha edildi" denildi.

Tünellerden birinin 1 kilometreden uzun ve bir evin içinden açıldığı belirtilen açıklamada, 4 tane de farklı çıkış noktasına ulaşıldığı, İsrail'e çok yakın bir
yerde çıkış noktası olduğu öne sürüldü.

Operasyon başladığından beri 110 kişinin öldürüldüğü, bin 302 noktanın hedef alındığı bildirilen açıklamada, bunlardan 342 tanesinin gün içinde vurulduğu, hedef alınan yerler arasında roket rampaları ve karargah binaları bulunduğu iddia edildi.

Açıklamada ayrıca operasyonda 14 tünel ortaya çıkarıldığı, tünellerin birbiriyle bağlantılı olduğu ve bir metroyu andırdığı kaydedilerek "Bunları yer altı Gazze olarak tanımlamak mümkün" ifadesine yer verildi.

"VAHŞİCE EYLEMLERİ KINIYORUM"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili, "Bu vahşi eylemleri kınıyorum. İsrail kendini azami şekilde sınırlamalı ve sivilleri korumak için daha fazlasını yapmalı" dedi.

Ban, İsrail'in saldırılarıyla ilgili görüşmeler yapmak üzere geldiği Doha'da, Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atıyye ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortadoğu'ya bu sefer "çok ağır bir yürekle" geldiğini ifade eden Ban, bölgenin, masum sivillerin hayatını kaybettiği, kadın ve çocukların korkunç saldırılarda kurban düştüğü ve çetin sınavlardan geçtiği bir zaman diliminde olduğunu söyledi.

Doha'ya gelirken onlarca kadın ve çocuğun Gazze'nin Şucaiyye Mahallesinde İsrail'in saldırılarında hayatını kaybettiğini hatırlatan Ban, "Bu vahşi eylemleri kınıyorum. İsrail kendini azami şekilde sınırlamalı ve sivilleri korumak için daha fazlasını yapmalı. Tüm taraflara uluslararası insan haklarına saygı duymaları talebimi yineliyorum. Şiddet şimdi durmalı" ifadesini kullandı.

Ban, "birlik ve barış yolculuğu" için bölgede olduğunu, Katar Emiri ile yaptığı görüşme sonunda Katar'ın sorunun çözümü için ortaya koyduğu liderliğin elzem olduğuna inandığını dile getirdi.

"Gazze açık bir yara ve kanamasını şimdi durdurmalıyız" diyen Ban, bölgedeki temaslarında İsrail'in askeri operasyonu, Hamas ve İslami Cihad'ın roket atışlarını sonlandıracak "acil" bir ateşkes için çabalayacağını ifade etti.

Ateşkesin ötesinde her şeyi eski haline getirmenin akılsızca olacağını kaydeden Ban, "Gazze'de statükoya geri dönüş ve devam eden ambargo sürdürülemez. Savaş döngüsü ve süregelen güvensizliği sonlandırmak ancak çatışmanın temel nedenlerine ulaşarak mümkün. Bu da iki devlet çözümü için müzakere masası. Sadece İsrailliler değil Filistinliler de kendini güvende hissetmeli. Sadece Filistinliler değil İsrailliler de bir umut ışığı görmeli" değerlendirmesini yaptı.

Ban, ilerleyen saatlerde Katar'da bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile "barışı sağlamak amacıyla" bir araya geleceğini ve Mısır, Filistin, İsrail ve bulunması gereken diğer ülkeleri ziyaret edeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamas'tan İsrail'e ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN