Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman Bakan'dan Gazze çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Gazze'de silahların susması çağrısını yineleyerek "Ateşkesten başka çıkar yol yok" dedi.

Giriş Tarihi: 21.7.2014 19:00
Steinmeier, Macar mevkidaşı Tibor Navracsics ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. AA muhabirinin sorusu üzerine Gazze'deki gelişmeleri değerlendiren Steinmeier, sivil ölümlerin engellenmesi için Mısır'ın ateşkes önerisine desteklediklerini vurguladı.

"Ateşkesten başka çıkar yol yok" diyen Steinmeier, "Umuyorum ki Mısır'ın inisiyatifi geçerli olmaya devam eder, Arap Birliği tarafından desteklenir" ifadelerini kullandı.

Steinmeier, "Mısır'ın mevcut ateşkes önerisi ya da Mısır tarafından yapılabilecek yeni bir öneri sonunda ateşkesin zeminini oluşturacaktır. Umuyorum ki silahların susması sivil halk için de durumun iyileşmesini beraberinde getirecektir. Bunun olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Taraflar arasında ateşkes sağlanabilmesine destek için geçen hafta İsrail ve Filistin'de temaslarda bulunduğunu hatırlatan Steinmeier, "Almanya'da, geçen hafta İsrail ve Filistin'e yaptığım ziyarette söylediğimden farklı bir şey söylemiyorum. Tabii ki İsrail'in, Gaze Şeridi'nden hemen her gün atılan roketlerle düzenlenen saldırılara karşı kendisini koruma hakkı var. Şüphesiz hepimizin arzusu masum insanların ölümünün mümkün olduğunca önlemek" dedi.

Ateşkesin sağlanamaması konusunda Hamas'a eleştiriler yönlendiren Steinmeier, şunları kaydetti:

"Geçen haftalarda şahit olduğumuz üzere, iki kez ateşkes önerisinde bulunuldu. Gazze Şeridi'ni siyasi olarak temsil eden Hamas iki kez ateşkesi kabul etmedi. Ateşkes ihtimaline zarar vereceğinin bilincinde olarak, birkaç saat içinde yeniden roket saldırılarına başladı. Kara operasyonunun başlamasıyla oluşan ve kötüleşen durumun arka planında bu gelişmeler var."

UKRAYNA'DA DÜŞEN YOLCU UÇAĞI

Ortak basın toplantısında, Ukrayna'da 17 Temmuz'da düşen Malezya Havayolları yolcu uçağıyla ilgili soruları da yanıtlayan Steinmeier, uçağın düşme nedeninin tespit edilebilmesi için bağımsız bir soruşturma yapılması gerektiğini, bunun için de bölgede ateşkesi sağlamaya çaba gösterdiklerini kaydetti.

Rusya'dan bekledikleri adımları göremediklerini ifade eden ve Moskova'yı eleştiren Steinmeier, "Ne yazık ki daha önce olduğu gibi şimdi de Rusya'nın, Ukrayna'daki ayrılıkçılar üzerinde ciddi bir baskı kurduğunu göremiyoruz. Bu, uçağın düştüğü bölgede çalışmaların tamamlanması ve olayı aydınlatacak uluslararası çalışmaların başlaması için gerekli" ifadelerini kullandı.

Steinmeier, Ukrayna'daki son gelişmeler nedeniyle AB dışişleri bakanlarının salı günü yapacakları toplantıda Rusya üzerinde baskıyı artıracak yeni adımları ele alacaklarını belirtirken, bu toplantının kolay geçmeyeceğini tahmin ettiğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman Bakan'dan Gazze çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN