Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Poroşenko Merkel ile görüştü

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü.

Giriş Tarihi: 21.7.2014 07:47
Ukrayna Devlet Başkanlığı basın servisinden yapılan açıklamada Poroşenko, Merkel'e, Malezya yolcu uçağının ülkenin doğusunda düşürülmesiyle igili güvenilir bir uluslararası soruşturmanın yürütülmesi ve uzmanların çalışması için gerekli her şeyi sağlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Rusya yanlısı ayrılıkçıların soruşturmanın yürütülmesini engellemeye devam ettiğini savunan Poroşenko, Almanya Başbakanı Merkel'i, teröristlerin bu tür eylemlerini kınayarak "Donetsk ve Lugask Halk Cumhuriyetleri"ni terörist örgütler olarak tanımaya çağırdı.

Poroşenko, "Ölenlere ait kişisel eşyaların yağmalanması, kredi kartlarının çalınması, teröristlerin ölü bedenlere davranışı, insan ahlakının ötesinde" dedi. Başbakan Merkel, bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Öte yandan Poroşenko, Ukrayna ordusunun Rusya'nın teröristlere verdiği desteğe rağmen Donbass bölgesini teröristlerden temizlemeye devam ettiğini açıkladı.

Poroşenko, Rubejnoye şehrinin Ukrayna ordusu tarafından ablukaya alınmış olduğunu ve şu anda şehrin teröristlerden temizlenmesi sürecinin devam ettiği bilgisini verdi.

Taraflar, Ukrayna-Rusya sınırından ayrılıkçılara sağlanan ağır silahların transferinin durdurulmasının ana bir vazife olduğu konusunda görüş birliğine vardı, AGİT temsilcilerinin sınır gözetimi görevinin önemine değindi.

Malezya Havayolları'na ait Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Boing-777 tipi yolcu uçağı, Ukrayna'nın doğusunda Ordu ile ayrılıkçılar arasında çatışmaların yaşandığı bölgede düşmüş, 298 yolcu ve mürettebattan kurtulan olmamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Poroşenko Merkel ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN