Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evler mezar oldu

İsrail'in, dünyayı 'kendimizi savunuyoruz' yalanıyla kandırarak başlattığı kıyım sürüyor. Bombanın yıktığı 3 katlı bir bina aynı aileden 26 kişiye mezar oldu

Giriş Tarihi: 22.7.2014
İsrail'in 14 gündür sürdürdüğü Gazze'ye yönelik 'kanlı oyun' sürüyor. Hele öyle bir pazar yaşandı ki kelimenin tam anlamıyla katliam. Bir günde 150 Filistinli çoluk çocuk demeden öldürüldü. Yoğun bombardıman dün de sürdü. Gazzeliler saldırıların durduğu kısa 'molalarda' yıkılan enkazlardan ceset çıkarmakla meşguldü. Yerle bir olan bir binadan aynı ailenin 26 üyesinin cesetlerinin çıkarılması yürekleri dağladı. Ebu Cami ailesinin ölen 6 ferdi daha çocuktu. Toplam ölü sayısı ise 573'e yükseldi. Ölenlerden 120'si çocuk, 50'si kadın, 30'u da yaşlı. Yaralı sayısı 4 bine ulaşırken 1100 ev yıkıldı, 18 binden fazla ev zarar gördü.

VİCDANSIZLAR HASTANEYİ dE VURDU
İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee, dün 7, saldırıların başından bu yana da ise 25 askerlerinin öldürüldüğünü açıklarken İzzeddin el-Kassam Tugayları öldürdükleri İsrail askeri sayısının 45'e ulaştığını duyurdu. Öte yandan açılan tünellerden İsrail'e sızmaya çalışan 10 Filistinli öldürüldü. Dün İsrail'in hedef aldığı yerler arasında Aksa Hastanesi de vardı. Saldırıda 5 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu "Operasyonlar sürecek" derken Savunma Bakanı Moşe Yalon da, 53 bin yedek askeri görevi çağırdıklarını, ihtiyaç halinde bu sayının artacağını söyledi. İsrail ordusu da "Gazze'de 2 bin 800 hedefi vurduk ve terörist 170 kişiyi bertaraf ettik" açıklaması yaptı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas liderlerinden Halid Meşal de Katar'da buluşarak ateşkes önerilerini konuştu.

'FOSFOR KULLANILDI' İDDİASI
El Cezire'nin iddiasına göre, onlarca sivili öldürdüğü Tuffah, Şucaiyye ve Zeytun mahallerine fosfor bombaları kullandı. El Cezire'ye konuşan Vefa Hastanesi Müdürü Basman Elashi, "İsrail yeni bazı kimyasal maddeler kullanıyor. Fosfor bombası da atıldı" dedi. ABD merkezli NBC News kanalı da İsrail'in fosfor bombaları kullandığını bildirdi. İsrail 2009 ve 2012'deki Gazze saldırılarında fosfor bombası kullanmıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı "Şucaiyye mahallesine yapılan menfur saldırıyı lanetliyoruz" açıklaması yaptı.

NELER YAPMADIK ŞU 'GAZZE' İÇİN KİMİMİZ ÖLDÜK, KİMİMİZ NUTUK SÖYLEDİK ….

İsrail'in yaptığı katliamın bitmesi için diplomasi trafiği pazar günkü saldırıların ardından hız kazandı. Ancak şimdiye kadar söylemlerin ötesine geçemeyen diplomasi girişimler ve açıklamalar yine boş temenni ve girişimlerden öteye geçemedi. Bu durum Aklımıza Orhan Veli Kanık'ın 'Vatan İçin' şiirindeki ' Neler yapmadık şu vatan için! Kimimiz öldük; Kimimiz nutuk söyledik.' dizeleri aklımıza geldi.
Birleşmiş (BM) Güvenlik Konseyi: Gazze'de derhal ateşkes ilan edilmesi çağrısında bulundu. BM İnsan Hakları Konseyi, yarın özel oturum düzenleyecek.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon: İsrail'in saldırıları vahşice. Sivil kayıpların önüne geçmek için daha fazla çaba harcaması gerekir.
ABD: İsrail Başbakanı Netanyahu'yu arayarak endişelerini dile getiren Başkan Barack Obama, "Artık daha fazla sivilin öldürüldüğünü görmek istemiyoruz" dedi.
İngiltere: Başbakan Cameron, "Hamas'ı, Mısır'ın ortaya koyduğu ateşkes önerilerine uymaya çağırıyoruz" dedi.
Fransa: Cumhurbaşkanı François Hollande, "Gazze halkının çektiği acılara derhal son verilmeli" dedi.
Çin: Devlet Başkanı Şi Cinping, Gazze'ye düzenlenen saldırılarla ilgili "ciddi endişeli" olduklarını söyledi.
Avrupa-Akdeniz Gözlemevi: İhtar yapılmadan evlerin vurulması İsrail'in uluslararası mehkemede yargılanmasını gerektirecek bir hak ihlalidir.

AHLAKSIZ!
İsrail'in Bar-llan Üniversitesi'nde Arap Edebiyatı öğretim üyesi olan Dr. Mordechai Kedar, Filistinlileri caydırmak için İsrail askerlerinin öldürdükleri Gazzelilerin annelerine ve eşlerine tecavüz edilmesini önerdi. 25 yıl askeri istihbaratta görev yapan Kedar katıldığı radyo programında, "İntihar bombacılarını durdurmanın tek yolunun, yakalandıkları takdirde kız kardeşlerine ve eşlerine tecavüz edileceğini bilmeleridir" dedi. Daha önce İsrailli milletvekili Ayelet Shaked da, yüzlerce sivilin ölümünü yeterli bulmayarak Filistinli annelerin de öldürülmesi gerektiğini söylemişti.

DEVLETLER SUSUYOR HALKLAR AYAKLANIYOR
Fransa'da ise Filistin yanlısı eylemler yasaklara rağmen sürüyor. Zulme kayıtsız kalmayanlar Fransa'da sokaklara döküldü. Eylemlerde 13 kişi gözaltına alındı. Kudüs ve Batı Şeria'daki Filistinliler, İsrail'in Gazze'ye saldırıları ve Şucaiyye katliamını protesto etti. Batı Şeria'nın çeşitli kentleri ile Doğu Kudüs'ün yanı sıra İsrail'de Arapların yaşadığı birçok bölgede, dün esnaf kepenk kapattı, genel grev ilan edildi. Mescid-i Aksa'da kılınan teravih namazının ardından binlerce Filistinli, Gazze için dua etti, İsrail zulmünü lanetledi. İHH Gazze'ye canlı kalkan olarak gitmek için İsrail elçilikleri önünde imza kampanyası başlattı. Türkiye'nin çeşitli illerinde ise halk katliam nedeniyle İsrail'e tepkisini sokaklarda gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evler mezar oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN