Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Refah Sınır Kapısı kısmen açık

Gazze'deki Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Subhe, İsrail saldırılarının bütün şiddetiyle devam etmesine rağmen Refah Sınır Kapısı'ndan sınırlı şekilde geçişlere izin verildiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 22.7.2014 15:32
Gazze'deki Sınır Kapıları İdaresi Müdürü Mahir Ebu Subhe, İsrail saldırılarının bütün şiddetiyle devam etmesine rağmen, Mısır sınırındaki Refah'tan sınırlı şekilde geçişlere izin verildiğini belirterek, söz konusu kapının tamamen açılması gerektiğini vurguladı.

Ebu Subhe yaptığı açıklamada, Mısır yönetiminin, kapıdan sadece yabancı pasaport taşıyanlar, Mısırlılar ve tedavi olmaları için az sayıda yaralının geçişine müsaade ettiğini bildirdi.

Gazze'den yaralı taşıyan az sayıdaki ambulansın Mısır tarafına geçtiğini aktaran Ebu Subhe, dışarıdan Gazze'ye destek için gelen heyetlere ise izin verilmediğini, pek çoğunun Refah'a ulaşmadan Sina'da engellenerek, Kahire'ye gönderildiğini ifade etti.

Ebu Subhe, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı günden bu yana Refah Sınır Kapısı'ndan sadece tıbbi yardım malzemesi taşıyan Birleşik Arap Emirlikleri konvoyuyla insani yardım malzemesi bulunan Tunus ve Mısır tırlarının geçişine müsaade edildiğini kaydetti.

"2012 SALDIRILARINDA KAPI AÇIKTI"


İsrail'in 2012'de Gazze'ye düzenlediği saldırılarda Mısır'ın kapıyı tamamen açtığını hatırlatan Ebu Suhbe, "2012'de özellikle Gazze'ye destek heyetlerinin geçişi konusunda bir sıkıntı yaşanmamıştı. Giriş-çıkışlarda herhangi bir sorun olmamış, durumun çok kötü olmasına ve şiddetli bombardımanlara rağmen kimse engellenmemişti" dedi.

O dönemde söz konusu kapıdan günde ortalama bin 500 kişinin geçtiğini belirten Ebu Subhe, "Bugün ise sınır kapısı ancak yabancı pasaport taşıyanlar, Mısır vatandaşları ile ağır yaralılar için açılıyor. Günde 2 veya 3 otobüsü geçmeyecek şekilde sınırlı sayıda kişilerin geçişine izin veriliyor" diye konuştu.

Ebu Subhe, Refah Sınır Kapısı'nın, yaşanan son gelişmeler göz önüne alındığında, Gazze halkının artan ihtiyaçlarının karşılanması için tamamen açılması gerektiğini vurgulayarak, "İnsani ve ahlaki olarak, bizim talep etmemize gerek kalmadan, kapı Mısır tarafından tamamen açılmalı" ifadesini kullandı.

"Koruyucu Hat" adı altında 7 Temmuz'da Gazze'yi havadan vurmaya başlayan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. İsrail'in genellikle sivil yerleşim birimlerini hedef aldığı saldırılarda, şu ana kadar 160'ı çocuk 590 kişinin öldüğü, 3 bin 660 kişinin yaralandığı kaydedilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Refah Sınır Kapısı kısmen açık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN