Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2'nci Şalit olabilir

Giriş Tarihi: 23.7.2014

İsrail ordusu bir askerinin Gazze topraklarında kaybolduğunu kabul etti. İsrail, 2011'de esir askeri için 1027 Filistinliyi serbest bırakmıştı. Hamas'ın elindeki yeni askerin İsrail'in saldırılarının gidişatını etkilemesi bekleniyor

İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'ne karadan, havadan ve denizden bombardımanları sürerken saldırıların seyrini değiştirebilecek bir gelişme yaşandı. Tel Aviv tarafı, pazar gecesinden bu yana basına yansıyan "bir İsrail askerinin Hamas'ın elinde olduğu" haberlerini dün dolaylı olarak doğruladı. İsrail ordusu, pazar günü Gazze'nin Şucaiyye bölgesinde zırhlı araç içinde öldürülen 6 askerin kimliğinin tespit edildiğini duyurdu. Olayda araçta İsrail'in 7 askeri bulunuyordu. Dünkü açıklamada bir askerin Filistin topraklarında kaybolduğu kaydedildi. İsrail basınına göre Tel Aviv tarafı, askerin ölü olduğunu düşünüyor. AP'ye konuşan İsrailli komutanlar ise Filistin topraklarındaki askerin ölü mü yoksa sağ mı olduğunu bilmediklerini söyledi. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları, geçtiğimiz pazar gecesi 6092065 künye numarasıyla Oron Şaul isimli İsrail askerinin ellerinde olduğunu duyurmuştu. İsrail ordusu da dün kaybolan askerin kimliğini 21 yaşındaki Çavuş Oron Şaul olarak doğruladı. Ancak askerin ne öldüğüne dair ne de hayatta olduğuna dair detay verildi. İsrail ordusunda kayıpların sayısı da giderek artıyor. 7 Temmuz'dan bu yana ölen İsrailli asker sayısı 27'ye yükseldi. İsrailli askerlerin büyük kısmı, 17 Temmuz'da başlatılan kara harekatından sonra öldü. Böylece ölen İsralli asker sayısı 2008-2009'daki Dökme Kurşun operasyonunda 3'e katladı. Uzmanlara göre ise ölen asker sayısının artması Tel Aviv hükümetinin saldırı kararlarını değiştirmeyecek. Ancak Şaul'un kaybolması İsrail'de dengeleri altüst edebilir. Şimdiye kadar 2 İsrailli sivil de hayatını kaybetti.

'ESİR DÜŞERSE VURUN'

İsrail, bir askerinin sağ ya da ölü olarak karşı tarafın eline geçtiğinde çok yüksek tavizler veriyor. İsrail ordusunun esir vakalarının önüne geçmek için askerlere 'Arkadaşınız esir düşerse onu öldürün' emri verdiği biliniyor. Gazze'de 2006'da kaçırılan İsrailli asker Gilad Şalit, 2011'de bin 27 Filistinli tutuklu ile takas edilmişti. Ancak Hamas, Şalit takası ile serbest bırakılan birçok Filistinlinin yeniden tutuklandığını açıklayarak yeniden serbest bırakılmaları gerektiğini söyledi. Oron Şaul Hamas'ın elinde olması ateşkes görüşmelerini de etkileyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2'nci Şalit olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN