Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binlerce çocuk travma yaşıyor

Gazze’de İsrail’in askeri harekatı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artıyor. Çocuk hakları örgütü Save The Children, çatışma ortamı yüzünden en az 72 bin çocuğun travma yaşadığına dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 23.7.2014 16:15
Uluslararası çocuk hakları örgütü Save The Children'ın verilerine göre, İsrail'in Gazze operasyonu sonucu yaralanan Filistinlilerin üçte ikisi çocuk. Örgüt, yaralanan, ailesinden birini kaybeden ve ölüm anına tanıklık etmek zorunda kalan veya evinin çöktüğünü gören en az 72 bin çocuğun travma yaşadığına ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor. Save The Children yetkilileri bu sonuca, yerel örgütlerle birlikte yüzlerce çocuğun tedavi gördüğü klinikleri ve evleri ziyaret ederek ulaşmış. Örgüt, Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler yüzünden İsrailli çocukların da sürekli olarak ölüm korkusu hissettiğini vurguluyor.

Ancak çatışmanın yine de Gazze'de mahsur kalan, kaçma olanağı olmayan, okullarda ve hastanelerde muhafaza imkanı arayan Filistinli çocukları daha fazla etkilediği belirtiliyor. Save The Children örgütünden David Hassel, "Son 48 saat en kanlı saatlerdi, sivil halkın korunması ve insan haklarına bağlı kalınması konusundaki kaygılarımız giderek artıyor. Çatışmanın taraflarını uluslararası koruma altında olan okullara ve hastanelere saygı göstermeye ve buraları hedef almamaya çağırıyoruz" dedi.

Kaynak: DW Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Binlerce çocuk travma yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN