Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'ta cumhurbaşkanlığı seçimi ertelendi

Irak Parlamentosu’nda bugün yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimi, tek bir aday üzerinde anlaşamayan Kürtlerin talebi üzerine yarına ertelendi

Giriş Tarihi: 23.7.2014 15:53
Irak Parlamentosu'nda bugün yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçiminin, tek bir aday üzerinde anlaşamayan Kürtlerin talebi üzerine yarına ertelendiği bildirildi.

Irak Parlamentosu, görev süresi dolan Celal Talabani'nin yerine yeni cumhurbaşkanını seçmek için bugün öğleden sonra toplandı. Ancak Kürdistan İttifak Listesi milletvekilleri, tek aday üzerinde anlaşamadıkları için seçimin yarına bırakılmasını istedi. Bunun üzerine Parlamento Başkanlığı, oturumun yarın saat 11.00'de yapılmasına karar verdi.

Bu arada Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) iki olan aday sayısını teke düşürmek için olağanüstü toplandı. Erbil'deki toplantıya Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yönetimi de katıldı. Toplantıda, KYB'nin Irak cumhurbaşkanlığına aday gösterdiği Berhem Salih ve Fuat Mahsum'dan biri seçilecek. Siyasi kaynaklar, başbakanlık tecrübesi ve İran'a yakın olmasıyla bilinen Berhem Salih'in, seçilme şansının daha yüksek olduğunu ifade ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için 103 aday başvurmuştu. Ancak bu sayının 25'e düştüğü öğrenildi.

Irak'ta 2003'te siyasi taraflar arasında yapılan gayr-ı resmi anlaşmaya göre cumhurbaşkanı makamı Kürtlere veriliyor. Bu anlaşma kapsamında KYB lideri Celal Talabani, 7 Nisan 2005'de Irak Cumhurbaşkanı seçilmişti. İki dönem üst üste görev yapan Talabani'nin görev süresi doldu. Kürt siyasi partiler, kendilerine verilen cumhurbaşkanlığı makamını yine KYB'ye vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ta cumhurbaşkanlığı seçimi ertelendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN