Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'ye Gazze teşekkürü

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar karşısında, Filistin halkına destek olan Türkiye ve Katar'a teşekkür etti.

Giriş Tarihi: 23.7.2014 13:44
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar karşısında, Filistin halkına destek olan Türkiye ve Katar'a teşekkür etti.

Karadaği, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ve Katar'ın, Filistin ve Müslümanların sorunlarında olumlu roller üstlendiğini, Gazze'ye yönelik saldırılarda da "net bir şekilde" Filistin halkının yanında yer aldığını kaydetti.

Türkiye'nin Gazze'de hayatını kaybeden Filistinliler için 3 gün yas ilan ettiğini ve bayraklarını yarıya indirdiğini hatırlatan Karadaği, bu nedenle de Türkiye'ye şükranlarını sundu.

Katar'ın Filistin'e verdiği desteğe de değinen Karadaği, bunun Katar için "şeref" olduğunu belirterek, "Dünya Müslüman Alimler Birliği, işgalci siyonist İsrail'in Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman'ın Katar ve El-Cezire televizyonu aleyhinde yaptığı açıklamaları şiddetle kınıyor. Liberman'ın açık bir şekilde şiddete ve öldürmeye teşvik eden tahrik edici bu açıklamalar üzerine yargılanması icap ediyor" dedi.

İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarında, işlediği "savaş suçları"ndan dolayı yargılanmasını gerektiğini vurgulayan Karadaği, bazı Müslüman ülke ve liderler ile özgür basın organlarına yönelik "düşmanca" açıklamalarından ötürü, İsrail hakkında "uluslararası soruşturma" başlatılmasını da talep etti.

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan 3 Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye Gazze teşekkürü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN