Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saat başı bir çocuk ölüyor

Giriş Tarihi: 24.7.2014

BM Çocuklara Yardım Fonu yetkilisi Ironside, "Pazardan bugüne 69 çocuk hayatını kaybetti. Yani her saat başı bir çocuk öldü" dedi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay ise "İsrail savaş suçları işlemiş olabilir" diye konuştu

İsrail ordusunun 'Koruyucu Hat' operasyonu Gazze'ye ölüm yağdırmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay dün İnsan Hakları Konseyi 21. özel oturumunda yaptığı konuşmada İsrail'in Gazze'de geçtiğimiz iki hafta içinde savaş suçları işlemiş olabileceğini söyledi. Pillay "Filistinli çocukların da herhangi bir ülkede olduğu gibi yaşama hakkı var. Sivillerin evleri şüphe üzerine meşru hedef olamaz. Gazze'ye yönelik ablukanın tamamen kaldırılması çağrımı tekrarlıyorum" dedi. BM Çocuklara Yardım Fonu ise savaşla alakalı en iç parçalayıcı detayı açıkladı. Kurumun Gazze yetkilisi Pernille Ironside, "Bu kesinlikle şok edici, hatta açık konuşmak gerekirse iğrenç bir durum. Pazar akşamından bu yana 69 çocuk öldürüldü. Bu da her saat başı birden fazla çocuğun öldüğü anlamına geliyor" dedi.

ÖLÜ SAYISI 684
Gazzeliler dün sabaha da 2'si çocuk 5 kişinin ölüm acısıyla başladı. Hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 170'i çocuk, 79'u kadın olmak üzere toplam 684'e yükselirken, yaralı sayısı 4 bin 300'ü geçti. İsrail saldırılarında bin 400 ev yıkılırken, 25 hastane, 50 cami ve 62 okul hedef alındı. Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail'e ait F-16 savaş uçağını vurduklarını duyurdu. Önceki gün 2, dün de 3 İsrail askeri ölürken 28'i de yaralandı. İsrail'in verdiği kayıp sayısı 2'si sivil 32'ye yükseldi. İsrail ordusunda dün bir de cesaret skandalı yaşandı. 4 gün önce 6 askerin öldüğü model araca binmeyi reddeden 30 asker terhis edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonda görüştüğü İsrail Başbakanı Netanyahu'ya ateşkes çağrısında bulundu, "Operasyonlar insani şartlarda dramatik bir kötüleşmeye, sivil halkın ölmesine neden oluyor" dedi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sawsan Chebli ise Gazze'de Alman vatandaşı 7 Filistinli'nin ölümüne ilişkin olayın açıklığa kavuşturulmasını istediklerini belirtti.

UÇUŞ YASAĞI 24 SAAT DAHA UZATILDI

Türkiye'deki 111 üniversitenin rektörü Gazze'deki katliama karşı ortak bildiri yayımladı. Ortak bildiride, "Uluslararası toplum, İsrail'in insanlık ve savaş suçu olan bu politikalarına göz yummaktadır. Gazze'deki katliama karşı bütün dünya kör ve sağır gibi davranıyor" denildi. Bu arada Türk Hava Yolları şirketlerince İsrail'e yapılacak uçuşlara getirilen yasağın 24 saat daha uzatıldığı bildirildi.

AMBULANSLAR DA HEDEF
Cami, hastane, su istasyonu, spor kompleksi, sivil konut dinlemeksizin bomba yağdıran İsrail, ambulans şoförlerini hedefe aldı. Şucaiyye mahallesine giremeyen ambulansların Han Yunus bölgesine girişleri yasaklandı. Bombaların yağdığı bölgedeki onlarca yaralının yardımdan mahrum bırakıldığı öğrenildi.

'ATEŞKES BASKISI YAPILMALI
İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Katar'ın petrol gelirlerini, tünellerin inşa edilmesine, roketlere gönderme hakkı yok. Gazze'yi ölüm merkezi haline getirmek istemiyorlarsa, durdursunlar" dedi. Ban Ki-moon ise "Her geçen saat ölü sayısı artarken BM Genel Sekreteri olarak sessiz kalamam" dedi. Ban Ki-moon, "Ateşkes yapılması, sivillerin ve haklarının korunması için baskı yapılması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

FİLİSTİN'E PARİS'TEN DESTEK
Paris'te Filistin için dayanışma yürüyüşü düzenlendi. Yaklaşık 25 bin kişi Denfert-Rochereau Meydanı'ndan Invalid Meydanı'na kadar yürüdü. Çok sayıda sivil toplum örgütü ile Komünist Parti, Yeşil Parti, Radikal Sol Parti, CGT işçi konfederasyonu ile iktidardaki Sosyalist Parti'nin bazı milletvekilleri de yürüyüşe katılarak, Filistinlilere dayanışma mesajı gönderdi. Bazı Musevi din adamları da ellerinde barışa destek veren pankartlar taşıdı. İsrail'in katliamlarına karşı Endonezya'dan İspanya'ya, Afganistan'dan Almanya'ya kadar birçok ülkede de eylemler yapıldı.

BAŞBAKANLIK'TAN KAMPANYA
Başbakanlık, Gazze'de barınma, açlık, susuzluk ve sağlık sorunlarına karşı Filistinliler için yardım kampanyası başlattı. Başbakan Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan genelgeye göre, kampanyayı Diyanet İşleri Başkanlığı koordine edecek.

KİLİSEDE FİLİSTİNLİ BEBEK DOĞDU
İsrail bombardımanından kaçan 600'den fazla Gazzeli, Rum-Ortodoks Aziz Porfiriyus kilisesine sığındı. Başpiskoposu Alexios, "Kapılarını insanlara yardımcı olabilmek için açtık. Dün bir kadın sağlıklı bir çocuk dünyaya getirdi. İnsanoğlu ümitvar olmalı" dedi Kilisenin ve yakınındaki caminin sığınmacılara ev sahipliği yaptığını söyleyen Alexios, akşamları birlikte iftar sofrası kurduklarını belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saat başı bir çocuk ölüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN