Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Uçağı ayrılıkçılar yanlışlıkla vurdu'

Giriş Tarihi: 24.7.2014

ABD istihbaratı, Ukrayna'da yolcu uçağının Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü tespit etti. Ayrılıkçılar ise dün Ukrayna'ya ait iki savaş uçağını daha düşürdü

ABD, 298 kişiyi taşıyan yolcu uçağının Ukrayna hava sahasında geçtiğimiz perşembe günü nasıl düşürüldüğüne dair detaylar paylaştı. ABD istihbaratının üst düzey yetkilileri, isimlerinin yayınlanmaması şartıyla gazetecilere verdikleri brifingde, Malezya Havayollarına ait uçağın düşürülmesiyle Rusya'nın "doğrudan" bir ilişkisinin olmadığını tespit ettiklerini açıkladı. Suçlu olarak ise Rusya yanlısı ayrılıkçılar gösterildi. Malezya'ya gitmek üzere Hollanda'dan havalanan uçağın ayrılıkçılar tarafından yerden havaya atılan SA-11 füzesi ile düşürüldüğü ileri sürüldü. Yetkililer, füzenin Rusya'dan temin edildiğine dair herhangi bir delile sahip olmadıklarını kaydetti. ABD'li yetkililer, uçağın büyük olasılıkla "yanlışlıkla" düşürüldüğünü ve ayrılıkçıların muhtemelen uçağın yolcu uçak olduğunu bilmediklerini dile getirdi. Bu nedenle füzeyi tecrübesiz bir kişinin ateşlediği ihtimalinin yüksek olduğu vurgulandı. Açıklamalarda Moskova yönetiminin Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçılara silah sağlayarak olayın "koşullarını hazırladığı" da belirtildi. ABD'li yetkililer, bu kanıya sosyal medyada yer alan görsellerle Ukrayna hükümetinin son günlerde kamuoyuyla paylaştığı videolara istinaden ulaştıklarını duyurdu. Kazanın ardından ayrılıkçılardan üst düzey isimlerin yanlışlıkla bir yolcu uçağı düşürdüklerine dair ses kayıtları ortaya çıkmıştı. Öte yandan düşürülen uçakta 193 vatandaşını kaybeden Hollanda'da bir günlük ulusal yas ilan edildi. 40 Hollandalı'nın cenazesi de ülkeye getirildi. Geri kalan cenazelerin tamamının ise yarına kadar Hollanda'ya götürülmesi bekleniyor.

İKİ ASKERİ JET DAHA DÜŞÜRÜLDÜ
Ukrayna Savunma Bakanlığı, ayrılıkçıların iki askeri jetlerini daha düşürdüklerini duyurdu. Ukrayna'nın doğusundaki Savur Mogila bölgesinde yaşanan olayda düşürülen jetlerin Sukhoi Su-25 model olduğu belirtildi. Her iki uçakta da ikişer mürettebatın olduğu kaydedildi. Rusya yanlısı ayrılıkçılar daha önce de Ukrayna ordusuna ait 12 uçağı düşürmüştü. Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı yürüttüğü operasyonlarda ise Donetsk Havaalanı civarı ile Karlovka, Netaylovo ve Pervomayskoye kasabalarında kontrolü ele geçirdiği bildirildi.

CENAZELER HOLLANDA'YA GÖNDERİLDİ
Faciada hayatını kaybedenlerin cesetleri kimlik tespiti için kısım kısım dün Hollanda'ya gönderilmeye başlandı. Adli tıp işlemlerinin aylarca süreceği belirtildi. Uçakta bulunan yolculardan büyük kısmı Hollandalıydı. Bu nedenle Hollanda'da bir günlük yas ilan edildi. Hâlâ ulaşılamayan 89 cesedi arama çalışmaları sürüyor. Uçağın kara kutusu da incelenmek üzere İngiltere'ye gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Uçağı ayrılıkçılar yanlışlıkla vurdu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN