Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Filistinli 72 bin çocuk travma yaşıyor

İsrail katliamında yaralananların 3'te 2'sinin çocuk olduğuna dikkat çeken Uluslararası Çocuk Hakları Örgütü, "Binlerce çocuğun psikolojik desteğe ihtiyacı var" ifadesini kullandı

Giriş Tarihi: 25.7.2014
Gazze'de İsrail'in askeri harekatı nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artıyor. Çocuk hakları örgütü Save The Children, çatışma ortamı yüzünden en az 72 bin çocuğun travma yaşadığına dikkat çekiyor... Uluslararası çocuk hakları örgütü Save The Children'ın verilerine göre, İsrail'in Gazze operasyonu sonucu yaralanan Filistinlilerin üçte ikisi çocuk. Örgüt, yaralanan, ailesinden birini kaybeden ve ölüm anına tanıklık etmek zorunda kalan veya evinin çöktüğünü gören en az 72 bin çocuğun travma yaşadığına ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor. Save The Children yetkilileri bu sonuca, yerel örgütlerle birlikte yüzlerce çocuğun tedavi gördüğü klinikleri ve evleri ziyaret ederek ulaşmış. Örgüt, Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler yüzünden İsrailli çocukların da sürekli olarak ölüm korkusu hissettiğini vurguluyor.

UYKU İLACIYLA UYUTUYORLAR

Ancak çatışmanın yine de Gazze'de mahsur kalan, kaçma olanağı olmayan, okullarda ve hastanelerde muhafaza imkânı arayan Filistinli çocukları daha fazla etkilediği belirtiliyor. Save The Children örgütünden David Hassel, "Son 48 saat en kanlı saatlerdi, sivil halkın korunması ve insan haklarına bağlı kalınması konusundaki kaygılarımız giderek artıyor. Çatışmanın taraflarını uluslararası koruma altında olan okullara ve hastanelere saygı göstermeye ve buraları hedef almamaya çağırıyoruz" dedi. Havadan, karadan ve denizden gece gündüz saldırıların devam ettiği Gazze'de anneler, bomba sesleri altında korkudan uyuyamayan çocuklarını uyku ilacıyla uyutmaya çalışıyor.

'DAVUTOĞLU KİLİT OYUNCU'
Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'nin, İsrail ile Hamas arasında ateşkes anlaşmasına ulaşılmasında bir rol oynayabileceğini belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da bölgede kilit bir oyuncu olduğunu ifade eden Harf, bu noktada baskı gücü uygulayabileceğini kaydetti. Harf, "Onlar bizim yapamayacağımız konuşmaları yapabilirler. Hamas ile ilişkileri var" diye konuştu. Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, İsrail'in Gazze'de can kayıplarına neden olan saldırılarıyla nedeniyle durumun giderek kötüleştiğini ve ateşkesin hayati önem taşıdığını söyledi.
Deutsche Welle Türkçe - AA

ÖLÜ SAYISI 797'YE ÇIKTI

Gazze'ye yönelik saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısının 797'ye yükseldiği, 5 bin 130 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Ölenlerden 190'ının çocuk, 95'inin kadın olduğu ifade edildi.

OKULA BİLE SALDIRDILAR: 15 ÖLÜ
İsrail ordusunun, Gazze'nin Beyt Hanun şehrinde, Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı bir okula düzenlediği saldırıda 15 kişi hayatını kaybederken, 200 kişi de yaralandı. UNRWA'dan yapılan açıklamada, son 24 saatte kendilerine bağlı 6'sı okul 7 binanın saldırılarda hasar gördüğünü bildirdi. UNRWA'nın 77 okuluna 150 bin kadar Filistinlinin sığındığı biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Filistinli 72 bin çocuk travma yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN