Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze için acil ateşkes çağrısı

Giriş Tarihi: 25.7.2014 22:12 Güncelleme Tarihi: 25.7.2014 23:45

AB, Gazze'deki çatışmalara son verilmesi amacıyla tüm taraflara Kasım 2012 ateşkes anlaşması temelinde acil ateşkes çağrısı yaptı.

Avrupa Dış Eylem Servisi'nden (EEAS) yapılan açıklamada, bölgesel ortaklarca özellikle de Mısır tarafından ateşkes sağlama amacıyla yürütülen çabalardan memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Gazze'de sürekli tırmanan şiddetten ve 190'dan fazlası çocuklardan oluşan sivil ölümlerinin artmasından son derece endişe duyulduğu belirtilerek, Beyt Hanun'daki Birleşmiş Milletler okuluna sığınan 16 Filistinlinin ölümü başta olmak üzere sivil can kayıpları kınandı.

Son gelişmelerin Gazze'de acil olarak insani koridorlar oluşturulmasının önemini gösterdiğinin vurgulandığı açıklamada, "Çatışma alanlarını terk etmek isteyen sivillerin bunu yapmasına izin verilmeli" denildi.

İsrail'in askeri operasyonlarının orantılı ve uluslararası insani hukuka uygun olması gerektiğini vurgulayan AB, Hamas ve diğer silahlı grupların İsrail'e yönelik ayrım gözetmeyen roket atışlarına yönelik kınamasını yineledi.

Düşmanlıkların trajik tırmanışının Gazze'de statükonun sürdürülemez olduğunun ve bölgedeki insani ve sosyoekonomik durumun gecikmeksizin ele alınması gerektiğinin altını çizdiğini kaydeden AB, Batı Şeria'daki durumdan da son derece endişe duyduğunu belirtti.

GAZZE İÇİN ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI

BM Genel Sekreteri Bun Ki-mun, "İsrail ile Filistinliler arasında 12 saatlik süreden başlamak üzere insani ateşkesin sağlanması, saldırıların durması gerekir. Askeri çözüm yok" diyerek İsrail'i acil ateşkes yapmaya çağırdı.

Ayrıca ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı açıklamada, "Ateşkesin sağlanması için bir haftalık insani ateşkes üzerinde anlaşmanın yapılmasını umut ediyorum" dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri de"Gazze'de bir haftalık insani ateşkes sağlanmasına yönelik çağrı yapıyoruz" dedi.

ATEŞKES ÖNERİSİNİ REDDETTİ

İsrail Kabinesinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Gazze'de ateşkes sağlanması yönündeki teklifini reddettiği belirtildi.

İsrail Kanal 1 televizyonunun haberine göre, İsrail Kabinesi Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığında 4 saat süren toplantının ardından Kerry'nin teklifini oy birliğiyle reddetti. Haberde İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennett'in de aralarında bulunduğu muhaliflerin ateşkesin İsrail için "felaket" olacağı görüşünü savunduğu ifade edildi.

Haaretz gazetesi, internet sayfasında İsrailli bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, Kerry'nin, geçen Çarşamba Tel Aviv'de Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmede ateşkes teklifinde bulunduğunu iddia etmişti.

Haberde, ABD'nin 1 hafta sürmesini öngördüğü ateşkes teklifinde, İsrail'in Gazze'den çekilmeden tünellere yönelik operasyonlarını sürdürmesi ve Mısır'ın arabuluculuğunda taraflar arasında müzakarekerelerin yürütülmesinin yer aldığı kaydedilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze için acil ateşkes çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN