Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barzani IŞİD'i kınadı

IKBY Başkanı Mesut Barzani, İŞİD'in Musul'daki ibadethane ve türbeleri yıkmasını kınadı.

Giriş Tarihi: 26.7.2014 21:44
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların, Musul'daki ibadethane ve türbeleri hedef alan saldırılarını kınadı.

Barzani, IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Musul kentinin kutsal sayılan mekanları ve türbeleri patlatılıyor. Teröristler, bir kez daha insani değerleri ayak altına alıp, dini ve kültürel mirası yok etmeye çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

Silahlı grupların, peygamber ve alim türbelerini hedef almasını "medeniyetsizlik" olarak değerlendiren Barzani, söz konusu saldırıları "şiddetle kınadığını" belirterek şunları kaydetti:

"Teröristler, halk için kutsal olan dini mekanlara karşı hareket ediyor. Ümit ediyorum ki gerçek Müslümanlar, bu büyük saygısızlığı kabul etmez. Teröristler, bu saygısızlığın bedelini ödemelidir."

IŞİD, Musul'un kontrolünü ele geçirdikten sonra Hristiyanlara ve Müslümanlara ait bazı dini ve tarihi yapıları yok etmeye başlamıştı. Kentteki kültür ve inanç turizmin en önemli eserlerinden olan Yunus peygamberin türbesi de IŞİD militanlarınca bombalanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani IŞİD'i kınadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN