Fırtınalar kesişti faciayı getirdi

Giriş Tarihi: 26.7.2014

Burkina Faso-Cezayir seferinde 118 yolcusuyla düşen uçağın enkazı Mali'de bulundu. Uçağın düştüğü tehlikeli bölgede kaza saatinde iki fırtınanın kesiştiği öğrenildi

Burkina Faso'dan Cezayir'e doğru yol alırken Sahra çölüne düşen Cezayir Havayolları'na ait yolcu uçağının enkazı nihayet bulundu. Fransız insansız hava araçlarının, Mali'nin Gossi şehri yakınlarında tespit ettiği enkazdan kurtulan olmadığı açıklandı. Mali'deki Fransız birliğinden 100 asker enkazın bulunduğu alana helikopterlerle giderek olay yerini şeritlerle çerçeveye aldı. Enkaz etrafında çok sayıda cesete rastlandığını belirten bir Fransız general enkaz parçalarının toplandığını söyledi. Öte yandan meteorologlar uçağın düştüğü bölgenin güçlü fırtınların sık sık kesiştiği tehlikeli bölge olduğunu bildirdi. Buna göre AH5017'nin sinyali tam da tropik fırtınaların kesiştiği bir bölgede kayboldu. Kuzey Yarımküre'nin Ekvator'a yakın bu kısmı Amazon Ormanları'yla birlikte dünyanın en çok yıldırım düşen bölgesi. Uçağın düştüğü gece de bölgede karanlık bulutların yoğunlaştığına dair raporlar alındı. Tüm bu verilerin yanısıra pilotların yerle yaptığı son konuşmada, "Hava şartları dolayısıyla rota değişikliği talep etmesi" bu ihtimali en çok güçlendiren delil. Uçakta bulunanların sayısı ise 118 olarak kesinleşti. 51 Fransız'ın seyahat ettiği uçakta 10 farklı ülkenin vatandaşı bulunduğu açıklandı.

KARA KUTULAR DA BULUNDU

Enkazın geniş bir alana yayılmadığını bildiren yetkililer, zaten Mali'de bulunan Fransız askerlerinin "delilleri korumak adına" bölgeyi çembere aldığını duyurdu. Uzmanlar enkaza ulaştıktan kısa bir süre sonra da kara kutuların bulunduğu haberi geldi. Detaylı incelemelerin ardından kazanın sebebi ve nasıl gerçekleştiği netleşecek. Fransa'dan bir ekip de cesetlerin kimlik tespitlerini yapmak için Mali'ye gitti.

DİĞER KAZA SENARYOLARI
Kum Fırtınası Uzun yıllardır kum fırtınalarının yaşandığı bölgelerde ticari uçuşlar gerçekleşmesine rağmen bu durum da ihtimal dışı değil. Ancak uçağın yerden yaklaşık 9 kilometre yukarıda seyrediyor olması kazanın kum fırtınasından kaynaklanması olasılığını düşürüyor. Yerden Saldırı Geçtiğimiz hafta Rusya yanlılarının Ukrayna'da bir yolcu uçağını düşürmesinin ardından, akla ilk gelen senaryolar arasındaydı. Ancak Mali'deki ayrılıkçı militanlar ilkel silahlara sahip. Teknik aksaklık Uçağın teknik aksaklık yaşayacağına dair bulgu yok. Ancak hava şartları teknik arıza yaratabilir. Kabinde bomba Uçağa yerden saldırması teknik olarak mümkün olmayan teröristler bir şekilde kabine bomba sokmuş olabilir. Güvenlik önlemleri sorgulanmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırtınalar kesişti faciayı getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN