Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail ateşkesi tek taraflı uzattı

İsrail Haaretz gazetesi'nin haberine göre İsrail hükümeti ateşkesi 24 saat uzatma kararı aldı.

Giriş Tarihi: 27.7.2014 09:25 Güncelleme Tarihi: 27.7.2014 09:28
Gazze'de 12 saatlik "geçici ateşkes" TSİ 08.00'de başladı. Filistinli direniş grupları ve İsrail arasında başlayan 12 saatlik ateşkes, bölgede nisbi bir sakinliği beraberinde getirdi. Gazze'deki sağlık ekipleri ise saldırılara maruz kalan bölgelerden onlarca ceset çıkardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un 12 saatlik "insani ateşkes" talebi, Hamas, Filistinli direniş grupları tarafından kabul edildiğinin açıklanırken İsrail'in Haaretz gazetesinin bir diplomatik kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile BM Genel Sekreteri Ban'a 12 saatlik ateşkesi kabul ettiğini iletti. Haberde, ateşkesin Filistinli sivillerin yiyecek ve su ihtiyaçlarının karşılanması, hastanelere ilaç gönderilmesi ve uluslararası yardım kuruluşlarının insani yardım sunması için kabul edildiği kaydedildi.

Gazze'de saat 08.00'de 12 saatlik geçici ateşkes yürürlüğe girmesinin ardından halkın sokaklara çıktığı görüldü. Ateşkesin üzerinden 25 dakika geçmesinin ardından bölgede hayatın normale döndüğü, İsrail saldırılarında hasar gören elektrik ve su hatlarının onarımına başlandı.

Gazze'de fiili olarak görevine devam eden eski Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı ise bölge sakinlerini geçici ateşkes sürecinde azami derecede dikkatli olmaları yönünde uyararak, halktan bombalanan bölgelere yaklaşmamalarını istedi.

Sivil savunma ekiplerinin ve ambulansların, çatışmalarda hayatını kaybedenlere ve yaralılara ulaşmak için bölgede çalışmalara başladığı belirtildi.

İSRAİL'DEN SMS İLE UYARI


Öte yandan, İsrail ordusunun, ateşkes başlamasına rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girmesine izin vermediği bildirildi.

İsrail ordusu, ateşkesin başlamasının ardından yaklaşık 8 dakika sonra Filistinlilerin cep telefonlarına mesaj göndererek "Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin" uyarısında bulunmuştu. Söz konusu mesajda, "Ateşkes, 08.00'den 20.00'ye kadar devam edecektir. Hamas ya da terör grupları tarafından İsrail'e yönelik ateş açılması halinde İsrail ordusu, ateşin açıldığı bölgelere tüm gücüyle karşılık verecektir" denilmişti.

Ateşkesin başlamasından 13 dakika sonra ise İsrail saldırılarına ait seslerin kesildiği ancak keşif uçaklarının yoğun şekilde uçuşa devam ettiği gözlemlendi.


İSRAİL: ATEŞKES UZATILDI


Bu arada İsrail Maarif gazetesinin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, İsrail Güvenlik Kabinesi'nin onayından sonra, Gazze'deki Filistinli direniş hareketleriyle bugün yapılan 12 saatlık insani ateşkes, 4 saat daha uzatıldı.

Daha sonra Haaretz gazetesinin internet sitesinde İsrailli siyasi kaynaklara dayandırılan habere göre, İsrail Güvenlik Kabinesi, Birleşmiş Milletler'in ateşkesi uzatma talebini kabul ederek, ateşkesin 24 saat daha uzatılmasına karar verdi.

Öte yandan, İsrail hükümetinin bugün, "Gazze'deki askeri operasyonları" görüşmek üzere toplanacağı kaydedildi.

HAMAS'TAN EK SÜRE YALANLAMASI

İslami Direniş Hareketi (Hamas), İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesini içermeyen hiçbir ateşkesi kabul etmediklerini duyurdu.

Hamas'ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal ordusunun Gazze'den çekilmesi, vatandaşların evlerine geri dönmesi ve yaralıların sınırdan çıkartılarak tedavi edilmesinin sağlanmasını içermeyen hiçbir ateşkes kabul edilemez" ifadesini kullandı.

Gazze'de BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani ihtiyaçların karşılanması için talep ettiği, Filistinli direniş grupları ile İsrail arsında kabul edilen 12 saatlik ateşkes, dün gece saat 20.00'de sona ermişti.

İsrail Maarif gazetesinin hükümet yetkililerine dayandırdığı haberinde, İsrail Güvenlik Kabinesi'nin onayından sonra Gazze'deki Filistinli direniş hareketleriyle yapılan 12 saatlik insani ateşkesin 4 saat daha uzatıldığı belirtilmiş, Hamas ise bu yönde bir anlaşma yapılmadığını açıklamıştı. Daha sonra İsrail Haaretz gazetesi, İsrail hükümetinin Gazze'de ateşkesi tek taraflı 24 saat uzatma kararı aldığını, ateşkesin 00.00'da biteceğini öne sürmüştü.

Hamas'ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları da İsrail'in başkenti Tel Aviv, Aşkelon ve Gazze'nin doğusundaki Nahal Oz askeri bölgesini füzeyle vurduğunu duyurdu.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada; "Mücahitlerimiz, Nahal Oz askeri bölgesini 107 tipi 5 roketle bombaladı" denildi.

Tel Aviv'e M75 tipi 2 roketin atıldığı belirtilen açıklamada, Aşkelon'a da 5 Grad füzesi atıldığı aktarıldı.

İsrail Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Hamas'ın ateşkesi ihlal ettiğini ileri sürdü.

İsrail ordusunun Twitter hesabından yapılan açıklamada da İsrail'in birçok kentinde siren seslerinin duyulduğu belirtildi.

FİLİSTİNLİ GRUPLARDAN AÇIKLAMA


Filistinli gruplar, İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesini ve direnişçilerin taleplerini içermeyen hiçbir ateşkesi kabul etmediklerini açıkladı.

İslami Cihad Hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "İsrail askerlerinin çekilmesini ve yardımların girişini içermeyen herhangi bir ateşkes yararsızdır ve kabul edilemez" denildi.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) tarafından yapılan açıklamada, "İsrail, Gazze'ye saldırılarını durdurmadan, ambargo tamamen kalkmadan, direniş gruplarının bu yöndeki talepleri yerine getirilmeden ateşkes olmaz" ifadesine yer verildi.

Filistin Halk Direniş Komitesi'nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları da "Direniş gruplarının şartları ve talepleri yerine getirilmedikçe İsrail ile ateşkes yok" mesajı verdi.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC) de ateşkes konusundaki tutumunu "İsrail askerlerini geri çekmedikçe ateşkes yok" açıklamasıyla ortaya koydu.

GAZZE'YE YÖNELİK YARDIM KAMPANYALARI


İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına fiili tepkiler çerçevesinde Kuveyt Kızılay Derneği, Gazze'deki 3 bin aileyi kapsayan gıda ve giyecek yardımına başladığını duyururdu. Dernek, İsrail saldırılarından zarar gören Gazze halkına yardımların dağıtılmasına başlandığını ve Gazze'nin her bölgesine ulaşıncaya kadar dağıtım işleminin devam edeceğini söyledi.

Öte yandan bir grup Ürdünlü milletvekili tıbbi yardım ulaştırmak amacıyla Gazze'ye geldi.

DÜNYA GENELİNDEKİ FİLİSTİN YANLISI GÖSTERİLER


İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin bir çok ilinde Gazze ile dayanışma gösterileri ve yürüyüşleri düzenlendi.

Dünya Kudüs Günü'nde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınamak ve Filistin'e destek vermek için pek çok ülkede protesto gösterisi düzenlendi. Gazzelilerle dayanışma içinde olduklarını ifade etmek üzere, Afganistan, Mısır, Yemen, Ürdün, İran, Suriye'nin yanı sıra Macaristan, Atina, İskeçe, Hollanda, Almanya, İsveç, Belçika, Azerbeycan, İngiltere, Avustralya, ABD'de gösteriler düzenlendi.

Ayrıca Fransa'da bugün düzenlenmesi planlanan Filistin yanlısı gösterinin yasaklanma kararı, Danıştay Mahkemesi tarafından onandı.

CENEVRE

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları Cenevre'de yüzlerce kişinin katılımıyla protesto edildi.

Yaklaşık 2 saat süren protesto yürüyüşüne katılanlar, Molard Meydanından yürüyüşe başladıktan sonra, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin (OHCHR) bulunduğu, President Wilson binası önünde toplandı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Cenevre Gölüne bakan ön tarafında, Filistin bayrağı sallayan katılımcılar, İsrail aleyhinde sloganlar atarak, BM'nin ve ülkelerin Gazze'deki drama sessiz kalmasını protesto etti.

Filistin bayrağına sarılmış sembolik tabutlar taşıyan protestocular, ellerinde ise Gazze'de hayatını kaybedenlerin isimleri ve yaşlarının yazılı olduğu kağıtlar tuttular.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriler, yapılan konuşmaların ardından olaysız bir şekilde tamamladı.

VİYANA


Avusturya'nın başkenti Viyana'da toplanan yaklaşık 2 bin kişi, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları protesto etti.

Avusturya Filistin Komitesi tarafından düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 2 bin kişi, İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği saldırıları protesto etmek üzere Shewedenplatz Meydanı'nda toplandı. Ellerinde, "Filistin'de etnik temizlik durdurulsun", "İsrail'in savaş suçlarına karşı çıkmak, antisemitizm değildir", "Dünya uyan" ve "Filistin'e özgürlük" yazılı dövizler taşıyan grup, "Çocuk katili İsrail" ve "Terörist İsrail" sloganları atarak Stefanplatz Meydanı'na yürüdü.

Yolda grup ile İsrail yanlısı eylem yapan bir başka grup arasında sözlü tartışma yaşandı. Tartışma, polisin araya girmesiyle önlendi.

Grup adına hazırlanan basın açıklaması, Avusturyalı Müslüman Muhammed Waldmann tarafından okundu. Açıklamada, ABD ve AB'nin sözde demokrasinin yanında yer aldığı belirtilerek, Filistin halkının haklı davasına destek vermedikleri belirtildi.

BERLİN


Almanya'nın başkenti Berlin'de de İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar protesto edildi.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Berlin teşkilatları öncülüğünde çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen protesto yürüyüşüne, aralarında Almanlar'ın da olduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

LONDRA


İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen protestoya onbinlerce kişi katıldı. İsrail'in Londra Büyülekçiliği önünde toplanan protestocular, Parlamento binasına yürüdü. Protestoya katılanlar, İngiliz hükümetinin Gazze'de yaşananlara yaklaşımını eleştirdi.

ROMA

İtalya'nın başkenti Roma'da "Fronte Palestina Derneği" öncülüğünde, ünlü Kolezyum önünde düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katılırken turister de protestoya destek verdi.

İsrail'in bombalı saldırılarının kınandığı eylemde "Özgür Filistin", "Gazze'ye özgürlük", "İsrailin Gazze'deki savaş suçunu durdurun" "Katil İsrail" yazılı pankartlar açıldı.

KANADA


İsrail'in Gazze'ye saldırısı Kanada'nın Toronto kentinde düzenlenen Dünya Kudüs Günü Mitingi'nde protesto edildi.

Toronto'daki Ontario Eyalet Parlamentosu'nun önünde 70 farklı kuruluşun ortaklaşa düzenlediği mitinge Hristiyan ve Yahudi kuruluşları, Kanada Komünist Partisi, LGBT topluluğu üyeleri, sendikalar, Toronto'da yaşayan Şiiler ile ABD'den gelen Ortodoks Yahudilerden oluşan 20 bin kişi katıldı. Polisin olağanüstü güvenlik önlemleri aldığı miting alanına gelen yaklaşık 2 bin kişilik İsrail yanlısı grup ise Filistin yanlılarına tepki verdi. Gruplar birbirlerine sloganlar atarak tepkisini gösterdi.

DİPLOMATİK ÇABALAR SÜRÜYOR


İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması için düzenlenen uluslararası toplantı, Paris'te başladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un evsahipliğindeki toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Almanya ve Katar'ın dışişleri bakanları ile AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılıyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Katar'da Filistinli taraflarla yaptığı görüşmeler sonucu ulaşılan ortak metni İsrail'in kabul etmediğini ve kabul edilmesi durumunda daha sağlam bir ateşkese ulaşılabileceğini belirterek, "İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'de sağlanan 12 saatlik ateşkesle ilgili "Dün bütün gün Katar'da Filistinli taraflarla yaptığımız görüşmeler sonucunda ulaştığımız ortak metne İsrail 'evet' dese idi şu an çok daha sağlam bir ateşkesi konuşuyor olacaktık. İsrail'in bu tutumu barış çabalarında ne kadar samimiyetsiz olduğunu ortaya koyuyor" açıklamasını yaptı.

HAMMOND: AMERİKALI, MISIRLI VE TÜRK MESLEKTAŞLARIMI TEBRİK EDİYORUM

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının sona erdirilmesi ve ateşkesin sağlanması için düzenlenen uluslararası toplantıya katılmak üzere gittiği Fransa'nın başkenti Paris'te, İngiliz yayın kurumu BBC'ye açıklamalarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Phillip Hammond, "Amerikalı, Mısırlı ve Türk meslektaşlarımı, Hamas'ın ateşkese ikna edilmesi yönündeki çalışmaları sebebiyle tebrik ediyorum. Hepimiz ateşkesin uzatılması gerektiğine inanıyoruz. İnsani durumlar bunu gerektiriyor. Herkes can kayıplarına bir son verilmesi gerektiğine inanıyor." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, "Türkiye ve Katar'ın Gazze'de ateşkesin sağlanması için gösterdikleri çabalar, Mısır'ın daha fazla kan akmaması için sunduğu anlaşmayla aynı amacı taşıyor" dedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Şükri, Mısır'ın ateşkes girişiminden başka bir girişimin gündeme getirilmediğini belirterek, "Benim Mısır'ın girişiminden başka bir girişim olduğu yönünde bilgim yok" diye konuştu.

Katar ve Türkiye'nin ateşkesi sağlamak için çaba gösterdiğini ve aktif bir şekilde bu iş için çalıştığını kaydeden Şükri, tüm tarafların Filistinliler'in daha fazla kanının akmasını engelleme amacına hizmet ettiğini dile getirdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo da ülkesinin krizin çözümünü destekleyen bölgesel veya uluslararası tarafları memnuniyetle karşıladığını aktardı.

"Gazze'deki durum asla kabul edilemez" ifadelerini kullanan Margallo, "Ne zaman olur bilemiyorum ama BM Güvenlik Konseyi'ni Gazze'deki durumu görüşmek üzere toplantıya çağıracağız. Buradaki en iyi nokta, hepimizin iki devletli çözümü desteklemesi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ateşkesi tek taraflı uzattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN