Gazze'ye bayram yok

İsrail, BM'nin ortaya attığı "bayram ateşkesi" teklifini reddetti. Hamas'ı suçlayan Başbakan Netanyahu, operasyonlara devam edileceğini açıkladı

Giriş Tarihi: 28.7.2014
İsrail'in 7 Temmuz'da Gazze'ye başlattığı saldırılar bütün şiddetiyle devam ederken, ateşkes çabaları da başarısızlığa uğradı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ortaya atılan ve dün Hamas'ın kabul ettiğini açıkladığı 24 saatlik "bayram ateşkesi" İsrail kabinesi tarafından reddedildi. Dün Kudüs'te yapılan acil durum toplantısının ardından CNN'e konuşan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, "Hamas kendi ortaya attığı ateşkesi yine kendisi ihlal ediyor. İsrail, kendisini savunmak için ne gerekiyorsa yapacaktır" dedi. Gazze'deki tüneller tamamen imha edilene kadar operasyonların devam edeceğini duyuran Benyamin Netanyahu, İsrail'in barışı istemesine rağmen, Hamas'ın 5 insani ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğini iddia etti. İsrail, cuma gecesi mutabakata varılan 12 saatlik ateşkesi dün sabah bozmuş, Hamas'ın kendi topraklarına roket attığını belirterek, Gazze'ye hava saldırıları düzenlemişti. İslâm dünyasının Ramazan Bayramı'nı idrak etmeye başladığı günlerde İsrail'in saldırılarını sürdürmesi, Gazze'nin bayrama da bombalar altında merhaba diyeceğinin bir işareti oldu. Operasyonların başlangıcından bu yana hayatını kaybeden insan sayısı en az bin 62 olurken, 6 binden fazla insan da yaralandı.

ABD'DEN HAMAS UYARISI
İsrail' in Hamas'a yönelik saldırıları sürerken, ABD yönetiminden ilginç bir uyarı geldi. Amerikan Savunma İstihbarat Ajansı Direktörü Michael Flynn, Hamas'ın "tamamen" yok edilmeye çalışılması durumunda, Ortadoğu'da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) türü radikal yapılanmaların çoğalacağını belirtti.

İSTANBUL'DAN GAZZE'YE HAVA KÖPRÜSÜ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Gazze'ye yardım girişimlerinin yoğun biçimde devam ettiğini kaydederek, gerekirse İstanbul'dan Gazze'ye hava köprüsü kurulabileceğini belirtti. Davutoğlu, "Başbakanımızla konuyu istişare ettik. Elimizdeki bütün imkânlarla bu acının dindirilmesine çalışacağız" dedi. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu da Gazze'ye yapılacak insani yardım konusunda İsrailli mevkidaşı ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ateşkesin sağlanması halinde 17 ton ilaç taşıyan bir uçağın Ben Gurion Havalimanı'na inişi konusunda İsrail'den olumlu yanıt alındı. Uçaktaki 17 ton ilacın, havalimanından AFAD'ın koordinasyonunda karayolu ile Gazze'ye ulaştırılacağı kaydedildi.

GAZZELİ YARALILAR TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ
İsrail'in Filistin'e yönelik yaptığı saldırılarda yaralananlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile tedavi için Türkiye'ye getirilmeye başlandı. İlk yaralı, THY'nin tarifeli seferiyle Kahire üzerinden İstanbul'a getirildi. Bir refakatçisi ile birlikte Atatürk Havalimanı'na getirilen Abdulrauf Gazi Muhammed, uçağın altında ambulansla alınarak tedavisinin yapılacağı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Türkiye'ye getirilecek Filistinli yaralılarla ilgili gazetecilere bilgi veren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam, 60 hastanın Mısır'ın Refah kapısından Ariş'e getirildiğini söyledi. Bu hastaların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Türkiye'ye getirileceğinin altını çizen Çam, "İlk yaralıyı getirdik. Diğer hastaları da pasaport ve vize işlemlerinin halledilmesinin ardından Türkiye'ye getirmeye çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'ye bayram yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN