Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bild'deki çirkin yazıya suç duyurusu

Giriş Tarihi: 29.7.2014 15:31 Güncelleme Tarihi: 29.7.2014 15:38

Alman Bild am Sonntag gazetesi yazarlarından Nicolaus Fest'in İslam karşıtı makalesi nedeniyle Türk kökenli Avukat Ramazan Akbaş, Berlin Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

"Hiç kimse ifade özgürlüğüne sığınarak, hakarette bulunamaz" diyen Akbaş, "Gazetede yer alan yazıda ifade özgürlüğü sınırlarını aşmış, hakaret edilmiş ve suç işlenmiştir. Ben de bir hukukçu olarak suç işlendiğini gördüğüm için, yazar hakkında Berlin Savcılığına suç duyurusunda bulundum" dedi.

Ramazan Akbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıllarda Hazreti Muhammed hakkında yayınlanan karikatür krizini hatırlatarak, "Burada da ifade özgürlüğü sınırlarını aşmış, hakaret edilmişti. Ayrıca Almanya'da bir rock müzik grubu, Hazreti İsa'yı çarmıhtaki bir domuza benzetmişti. Mahkemece bu da hakaret olarak sayılmıştı" dedi.

2006'da yine Bild gazetesinde bir yazarın İslam'a ve Müslümanlara hakaret içeren yazılar yazdığını, bu yazar hakkında da mahkeme tarafından verilmiş karar olduğunu anımsatan Akbaş, "O kişi, hakaret davasında kesinleşmiş kararla yargılandı. Ben bu kararı biliyordum. Geçtiğimiz gün gazetedeki bu yazıyı görünce o kararı hatırladım ve 'bu ifade özgürlüğüne girmiyor' dedim" şeklinde konuştu.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKEN YORUM

Nicolaus Fest, Bild am Sonntag gazetesinde "İslam, entegrasyona engel" başlıklı yorumunda, Müslümanları ırkçılıkla, hoşgörüsüzlük ve antisemitizmle suçlamış, Almanya'nın göçmen ya da mülteci kabul ederken bunu dikkate alması gerektiğini iddia etmişti.

Kendisinin dinlere saygılı bir ateist olduğunu savunan Fest, makalesinde, "Tanrı'ya inanmıyorum ama Hristiyanlık, Yahudilik ya da Budizm de beni rahatsız etmiyor. Sadece İslam artan oranda beni rahatsız ediyor. Müslüman kökenli gençlerin orantısız boyutta suç işliyor olmaları beni rahatsız ediyor. İslam'ın kadın ve eşcinsellere öldürmeye hazır hoşgörüsüzlüğü rahatsız ediyor" ifadesini kullanmıştı.

Fest, Almanya'daki göçmenlerin topluma uyumu konusunda diğer dinlerin değil ama İslam'ın bir engel oluşturduğunu iddia ederek "Sığınma ve göç konularında bu dikkate alınmalı. İthal ırkçılığa ihtiyacım yok ve İslam'ın sembolize ettiği diğer şeylere de ihtiyacım yok" ifadesiyle yazısını noktalamıştı.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ ÖZÜR DİLEDİ

Gazetede yer alan habere tepkilerin büyümesi üzerine Bild Am Sonntag Genel Yayın Yönetmeni Mario Horn, akşam saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Bild Am Sonntag duyguları incitti. Açıkça ifade ediyorum: Biz İslam düşmanı değiliz. Oluşan izlenim için özür dilerim" ifadesini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bild'deki çirkin yazıya suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN