Bulgaristan erken seçime gidiyor

Giriş Tarihi: 30.7.2014 16:51

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Plevneliev’in 6 Ağustos'ta parlamentoyu feshederek erken seçimlere hazırlayacak geçici teknokratlar hükümetini açıklaması bekleniyor. Erken seçimler 5 Ekim'de yapılacak.

Bulgaristan hükümetinin 23 Temmuz'da istifa etmesi ile ülkedeki siyasi ve ekonomik kriz gittikçe derinleşirken, parlamentoda grubu olan üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi de yeni hükümet kurmaktan vazgeçti.

HÖH Lideri Lütvi Mestan, anayasal prosedür gereği kendisine hükümet kurma görevi veren Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldi. Mestan, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, "Son günlerini yaşayan 42. Parlamento potansiyelini tüketmiş bulunuyor. Bir an önce istikrara kavuşması gereken ülkenin erken seçimlere ihtiyacı var" dedi.

Bulgaristan anayasasına göre hükümetinin istifa etmesi durumunda cumhurbaşkanı parlamentoda temsil edilen en büyük 3 siyasi gücün liderlerine sırası ile hükümet kurma görevi vermesi gerekiyor. Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) daha önce kendilerine verilen bu görevi iade etmişti.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in yanında 17 Temmuz'da yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına katılan başlıca siyasi güçler, ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik kriz ortamında erken genel seçimlerin kaçınılmaz olduğu konusunda görüş birliği sağlamıştı.

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in 6 Ağustos'ta parlamentoyu feshederek erken seçimlere hazırlayacak geçici teknokratlar hükümetini açıklaması bekleniyor. Erken seçimler ise 5 Ekim'de yapılacak.

İktidarda sadece 14 ay kalabilen ve sürekli ağır bir toplumsal baskı altında tutulan Başbakan Plamen Oreşarski, hükümetinin bugün yapılan son toplantısından sonra çalışmalarının kısa bir değerlendirmesini yaptı.

Oreşarski, Bulgaristan'da iş sektörünün çalışma iklimini iyileştirmeyi başardıklarını öne sürdü. Oreşarski, hükümetinin kısa ömrü konusunda bir soruya "Bu soruyu artık aralarında sorun yaşayan iktidar koalisyon ortakları BSP ve HÖH'ne sorun" karşılığını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgaristan erken seçime gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN