Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Fetih'ten ABD'ye ret

Filistin yönetiminin, Gazze'deki direnişçilerin silahsızlandırılmasına yönelik ABD'nin önerisini kabul etmediği belirtildi.

Giriş Tarihi: 30.7.2014 16:29
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Ziyad Ebu Ayn, "Filistin yönetimi ve Fetih Hareketi, ABD'nin Gazze'deki direnişçilerin silahsızlandırılması önerisini kabul etmiyor" dedi.

Batı Şeria yönetiminin milli mutabakatı koruyarak, akan Filistin halkının kanını durdurmaya çalıştığını ifade eden Ebu Ayn, "Gazze'deki direnişçilerin silahları, işgali bitirmeye çalışan Filistin halkının silahlarıdır. Bu nedenle direnişçileri silahsızlandırmak kabul edilemez" diye konuştu.

Direnişçi grupları FKÖ ve Filistin yönetimi çatısı altında birleşmeye çağıran Ebu Ayn, "İsrail işgalini bitirmek için Gazzeli direnişçilerin silahıyla Batı Şeria'daki halk direnişi ve siyasi çalışmaların organize olması gerekir" ifadelerini kullandı.


"HAMAS, SİYASİ YETKİLERİNİ ABBAS'A VERMELİ"

ABD ve Batı'nın Filistinli direniş gruplarını silahsızlandırma planlarının boşa çıkarılması için Hamas'a "siyasi yetkilerini Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a vermesi" çağrısında bulunan Ebu Ayn, şunları kaydetti:

"FKÖ'nün geçici çerçeve yönetimi, Filistin yönetiminin birliği için bölgesel ve uluslararası kutuplaşmadan uzak bazı kararlar almak üzere 24 saat içerisinde Kahire'de toplantı yapacak. Filistin yönetimi, Batı Şeria, Gazze, Kudüs ve tüm Filistinlilerin sorumluluğunu taşıyor. Direnişçiler, Abbas'a 'direniş silahları, sizindir' demelidir. Çünkü silahsız siyaset başarısız olduğu gibi, siyasetsiz silahın da bir faydası olmayacaktır."

FKÖ'nün geçici çerçeve yönetimi, FKÖ Yönetim Kurulu, İslami Cihad ve Hamas hareketlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu Filistinli tarafları kapsıyor ve FKÖ'nün yeniden yapılandırılması için ilk adım olarak kabul ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Gazze'deki krizin kalıcı ve anlamlı bir yolla çözülmesine yönelik her türlü süreç, Hamas'ın ve tüm terörist grupların silahsızlandırılmasıyla sonuçlanmalı" demişti.

BM kararlarına daha önce defalarca uymamış olan İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Fetih'ten ABD'ye ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN