Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola salgını orman yangını gibi yayılıyor

Giriş Tarihi: 31.7.2014

Batı Afrika'da 672 kişinin ölümüne yol açan Ebola virüsünün, uçuş kısıtlamaları, sınır kapılarının kapatılması ve birçok etkinliğin iptaline rağmen kontrol altına alınamaması korkutuyor

Batı Afrika'da kol gezen ölümcül Ebola virüsü dolayısıyla alınan önlemlere yenileri eklense de yetkililer hastalığı kontrol altına almayı bir türlü başaramadı. Uçuş kısıtlamaları, sınır kapılarının kapatılması ve birçok etkinliğin iptal edilmesine rağmen virüs orman yangını misali yayılmaya devam ediyor.

SINIR KAPILARI KAPATILIYOR

Gine'de başlayan, Liberya ve Sierra Leone'ye de sıçarayan Ebola'nın Nijerya'da da bir kişinin ölümüne neden olması yetkilileri endişelendirdi. Fransa merkezli "Sınır Tanımayan Doktorlar" adlı uluslararası yardım kuruluşunun başkanı Bart Janssens "Salgın hastalığın kontrol altına alınamamasını gittikçe artan bir endişeyle izliyoruz. Daha etkili önlemler alınmazsa Ebola başka ülkelerde de görülecek" diyerek Dünya Sağlık Örgütü'ne ve hastalığın görüldüğü coğrafyadaki ülkelere birlikte çalışarak salgının önüne geçme çağrısında bulundu. Virüse 127 kurban veren Liberya'da Devlet Başkanı Ellen Johnson-Sirleaf ise iki havaalanı ve 3 sınır kapısı dışında tüm sınır kapılarını kapatma kararı aldıklarını duyurdu. Liberya'da Ebola önlemleri kapsamında kalabalıkların toplandığı siyasi miting gibi etkinlikler de yasaklandı. Ülkede kamuya açık yerlerde lavabolar kurulacak ve dezenfeksiyon imkânları sunulacak. Nijerya havayolu şirketi Arik Air de Liberya ve Sierra Leone'ye uçuşları askıya aldı.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 90
Ebola nedeniyle bir kriz masası kurulan İngiltere'de de Dışişleri Bakanı Philip Hammond, "Şu an topraklarımızda doğrudan bir Ebola tehdidi yok ancak konuyu büyük bir ciddiyetle takip ediyoruz" açıklamasında bulundu. Avrupa Birliği (AB) dün bölgeye 2.7 milyon euroluk bir yardım gönderme kararı daha aldı. AB, Batı Afrika ülkelerine daha önce de Ebola'yla mücadele için 1.2 milyon euroluk yardım yapmıştı. Şubatta ortaya çıkan Ebola'ya bin 201 kişinin yakalandığı tespit edilirken, hastaların 672'si yaşam mücadelesini kaybetti. Adını Afrika'daki bir nehirden alan Ebola virüsü, kan, vücut sıvıları ve deri yoluyla bulaşabiliyor. İshal, kanama, deri döküntüleri ve yüksek ateşe neden oluyor. Ebola virüsüne yakalananların yüzde 90'ının yaşamını yitirdiği bildiriliyor, ancak erken teşhis ve etkili tedavi uygulanan vakalarda bu oranın düştüğü kaydedildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola salgını orman yangını gibi yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN