Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'taki Barış Gücü'ne 6 ay ek süre

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Kıbrıs'ta bulunan BM Barış Gücü'nün görev süresini 6 ay uzatma kararı alırken, taraflara Adanın birleşmesi yönünde yapıcı görüşmelere devam etmeleri çağrısında bulundu.

Giriş Tarihi: 31.7.2014 10:36
BMGK, bugün yaptığı toplantının ardından, üyelerinin tamamının oyuyla, Kıbrıs'ta 1964 yılından bu yana görev yapan Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin 31 Ocak 2015 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.

Konsey, BM öncülüğünde taraflar arasında yürütülen görüşmelerde yaşanan ilerlemenin not edildiğini, ancak Adada kapsayıcı ve kalıcı bir neticenin halen alınmadığını belirterek, taraflara, hayati konularda ilerleme sağlanabilmesi için görüşmelerin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Öte yandan Güvenlik Konseyi, BM Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) görev süresini 1 yıl uzatarak, Misyonun 31 Temmuz 2015'e kadar bu ülkede kalmasını karara bağladı. BM Genel Merkezi'nde yapılan oylamada BMGK üyesi 15 ülke de Irak'taki Misyonun devam etmesi yönünde oy kullanırken, bu ülkede son dönemde artan terör tehdidine dikkat çekildi.

Irak'ta bazı terör gruplarının etkinliğini artırması ve ülkenin bazı bölgelerini ele geçirmesinin ardından BM Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, geçen hafta Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunarak, bu terör gruplarının saldırılarının durdurulması ve ''vahşi saldırılar''dan sorumlu olanların hesap vermesini istemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'taki Barış Gücü'ne 6 ay ek süre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN