Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail ateşkesi bozdu: 25 ölü

Giriş Tarihi: 1.8.2014 12:32 Güncelleme Tarihi: 1.8.2014 14:24

İsrailli yetkililer bugün başlayan ateşkesin sona erdiğini belirterek Gazze'ye düzenledikleri saldırılara devam edeceklerini belirtti.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra bugün başlayan 72 saatlik ateşkes sonrası İsrail tanklarının düzenlediği saldırılarda en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Kudra, Gazze'nin güneyinde bulunan Refah kentinde düzenlenen saldırılarda en az 25 kişinin hayatını kaybettiğini onlarca kişinin de yaralandığını kaydetti. İsrail'in haftalardır düzenlediği saldırılar sonrası İsrail ve Hamas insani yardım amaçlı ateşkes yapılması yönünde 72 saatlik anlaşma sağlamıştı. Bu sabah saat 08.00'dan itibaren geçerli olan anlaşmaya rağmen İsrail, Refah bölgesinde topçu saldırılarında bulunmuştu.

Öte yandan; Kanal-10 televizyonu, İsrail'in Hamas'ı "ateşkesi ihlalle" suçlayarak, bu nedenle ateşkesin başlamasından 3 saat sonra bunu sona erdirdiğini, BM'ye bildirdiğini duyurdu.

İSRAİL: "ATEŞKES SONA ERDİ, SALDIRILARA DEVAM EDİYORUZ"


İsrailli yetkililer bugün başlayan ateşkesin sona erdiğini belirterek Gazze'ye düzenledikleri saldırılara devam edeceklerini belirtti.
İsrail ordusundan tarafından yapılan açıklamada, ateşkesin bozulduğu ve Gazze'de saldırıların süreceği ifade edildi. Açıklamada ayrıca Gazze'de yaşayan halka dışarıya çıkmamaları konusunda uyarıda bulunuldu.

İSRAİL: ATEŞKES SONA ERMEDİ İHLALDEN HAMAS SORUMLUDUR

İsrailli yetkililer sabah saatlerinden itibaren başlayan ateşkesin sona ermediğini ifade etti.
Yetkililer ateşkesin sona ermediğini kaydetti. Yapılan açıklamada ayrıca yaşanan ihlallerden Hamas'ın sorumlu olduğu ve Kahire'de yapılacak ateşkes görüşmelerinin devam edeceği açıklandı.

İSRAİL'İN SALDIRILARI 26 GÜNDÜR DEVAM EDİYOR


İsrail'in Gazze'ye yönelik başlattığı saldırılar, zaman zaman varıldığı açıklanan ateşkese rağmen 26 gündür devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in hedef gözetmeksizin düzenlediği saldırılarda, 330'u çocuk ve 170'i kadın, bin 458 kişi yaşamını yitirdi. Saldırılarda 2 bin 510'u çocuk, bin 630'u kadın, 8 bin 375 kişi yaralandı.

Saldırılarda şimdiye kadar, 5 bin 238 evin tamamen yıkıldığı, 30 bin 50 konutun hasar gördüğü, 4 bin 374'ünün de "oturulamaz durumda" bildirildi. Aralıksız devam eden saldırılarda, Hamas Siyasi Büro Şefi Yardımcısı İsmail Heniye'nin de aralarında bulunduğı 6'sı üst düzey, 12 Hamas yetkilisinin evi de vuruldu.

SAĞLIK MERKEZLERİ VE CAMİLER


Genellikle sivil yerleşim birimlerinin hedef alındığı saldırılarda, bir çok sağlık merkezi, okul ve camil de yıkıldı veya hasar gördü.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi Gazze Şube Başkanı Rami Abduh, İsrail'in saldırılarında 26 caminin tamamen yıkıldığını, toplam 93 mescidin hasar gördüğünü belirtti.Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde 84 bin öğrencinin eğitim gördüğü, 150 okulun hasar gördüğünü saldırılarda, bazı üniversite binaları da vurulduğunu aktaran Abduh, saldırılarda ayrıca, doğrudan hedef alınan hayır kurumlarına ait 18 merkezin yıkıldığını bildirdi.

Öte yandan saldırılarda, 25 sağlık merkezinin hasar gördüğü, 9 ambulansın da vurulduğu kaydedildi.

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi verilerine göre, konutların hasar görmesi veya yıkılmasının yanı sıra İsrail'in tehditleri nedeniyle evlerini terk eden yaklaşık 336 bin 500 Filistinlinin evsiz kaldı.

AJANSLAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ateşkesi bozdu: 25 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN