Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En acı 'Ebola' emri: Hepsini yakın!

Batı Afrika’da Ebola salgını 729 can alırken, Dünya Sağlık Örgütü salgını “Felaket” olarak yorumladı.

Giriş Tarihi: 2.8.2014 15:03
Sierra Leone'de acil durum ilan edildi. Askerler kapı kapı dolaşıp hasta arıyor. Halka "Eboladan ölenleri yakın" emri verildi.

EBOLA SALGINI 729 CAN ALDI


Uluslararası çabalara rağmen Ebola virüsü Batı Afrika ülkelerinde hızla yayılıyor. Dünya sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan, şubat ayından beri Ebola salgınından ölenlerin sayısının 729'a ulaştığını duyurdu ve Batı Afrika ülkeleri yönetimlerini "Daha fazla önlem almazsanız sonuç felaket olur" diyerek uyardı. Bu açıklamadan kısa süre sonra en çok vakanın görüldüğü Sierra Leone'de olağanüstü durum ilan edildi. Konuyla ilgili duyuru yapan Devlet Başkanı Ernest Bai Koroma, güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çekileceğini ve virüsü taşıyan kişilerin karantinaya alınacağını bildirdi. Ülkede askeri birliklerle destekli sağlık ekipleri salgın bölgelerinde kapı kapı dolaşarak salgına yakalananları tespit edip karantinaya alıyor.

Sierra Leone'de halka "Eboladan ölenlerin cesetlerini yakın" emri de verildi. Ebola'dan 156 kişinin yaşamını yitirdiği Liberya'da ise salgının etkili olduğu bölgelerde okullar ve kamu kuruluşları tatil edildi. Liberya hükümeti halka "zorunlu olmadıkça evde kalmaları" uyarısında da bulundu. Gine'de ise Amerikan Barış Gönüllüleri ülkeyi terk ediyor. Batı Afrika'da virüsü kapan 2 Amerikan sağlık görevlisi, ABD'ye gönderilerek Atlanta'da bir hastanede tedavi altına alındı. ABD virüsün sardığı ülkelere seyahat uyarısında bulunmuştu. Sierra Leone Futbol Milli Takımı'na da Kenya'ya giriş izni verilmedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En acı 'Ebola' emri: Hepsini yakın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN