Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüneller Esad'in korkulu rüyası oldu

Suriye'nin Halep kentinde İslami Cephe'ye bağlı birlikler tarafından kazılan tünellerin "Esad rejiminin korkulu rüyası haline" geldiği belirtildi.

Giriş Tarihi: 2.8.2014 15:27 Güncelleme Tarihi: 2.8.2014 15:30
Suriye'nin Halep kentinde İslami Cephe'ye bağlı birlikler tarafından kazılan tünellerin "Esad rejiminin korkulu rüyası haline" geldiği belirtildi.

AA muhabirine konuşan İslami Cephe'nin Halep basın sorumlusu Salih Anadani, İslami Cepheye bağlı birliklerin Halep Kalesi çevresinde rejim güçlerinin bulunduğu binaları, altına tünel kazarak havaya uçurduğunu hatırlatarak, "Artık eski Halep bölgesindeki yer altı tünelleri rejimin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. Rejim güçleri, karargahların çevresine 4-5 metre derinliğinde tüneller kazıyor ama yine de tünellerin nerede, hangi karargahların altına kazıldığını bulamıyor" dedi.

Anadani, havaya uçurulması planlanan binalar ile ilgili kararın veriliş şekli ve tünellerin patlatılmasıyla alakalı şunları söyledi:

"Öncelikle bölgede Esad güçlerinin karargah olarak kullandığı binalar tesbit ediliyor. Binalarda kaç kişi kalıyor, bunlardan kaçı üst düzeyde subay vs. bunların çalışması yapılıyor. Daha sonra patlatılacak bina mesafesi tesbit edildikten sonra tünel kazım işlemi başlıyor. Tünellerin kazma işlemi bittikten sonra içine tonlarca patlayıcı dolduruluyor. Patlama gerçekleşmeden önce silahlı muhalifler, 'cehennem' adı verilen mutfak tüpünden yapma havan toplarıyla Esad güçlerine karşı saldırı hazırlığı yapılıyor. Tüneller patlatıldıktan sonra muhalifler hep birlikte Şam yönetimine bağlı güçlerin bulunduğu binalara saldırıyor."

"TÜNEL KAZMA İŞLEMLERİ GİZLİLİK İÇİNDE YÜRÜTÜLÜYOR"


Tünel kazma işlemi ve yerinin sır gibi saklandığını dile getiren Anadani, tünel kazan kişilerin diğer silahlı muhaliflerle temas kurmalarının yasakladığını ve "tünel kazıcıların" özel yerlerde tutulduğunu vurguladı.

Rejimin haberdar olmaması için tünel infilak ettirilmeden kısa süre önce silahlı muhaliflere bilgi verildiğini aktaran Anadani, "Halep'te rejimin denetiminde olan bölgelerde çok sayıdatünel patlamaya hazır bulunuyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüneller Esad'in korkulu rüyası oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN