Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yüzyılın Maçı'ndaki eldivenlere 388 bin $

Giriş Tarihi: 2.8.2014

Muhammed Ali'nin "Yüzyılın Kapışması" denilen boks maçında kullandığı eldivenler, 388 bin 375 dolara satıldı. 8 Mart 1971'de yapılan efsane maçı, Joe Frazier hakem kararıyla kazanmıştı

Tüm zamanların en iyi ağır sıklet boksörleri arasında yer alan Muhammed Ali'nin "Asrın Maçı" olarak nitelenen maçta kullandığı eldivenler, 388 bin 375 dolara alıcı buldu. 1971 yılında dönemin bir diğer ünlü boksörü Joe Frazier ile karşılaştığı ve Frazier'ın hakem kararıyla kazanarak dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu ilan ettiği maçta Ali'nin kullandığı eldivenleri ABD'nin Cleveland kentinde düzenlenen müzayedede satın alan koleksiyoncunun adı ise açıklanmadı. Ali'nin 3.5 yıl sonra ilk kez ringe çıktığı ve tarihe geçecek üç maçtan biri olan karşılaşmada taktığı kahverengi eldivenler, aynı zamanda Muhammed Ali ve eğitmeni Angelo Dundee'nin imzasını üstünde taşıyor.

SONRAKİ İKİ MAÇI ALDI

Sadece ağır sıklet tarihinde değil, politikada da önemli bir yer edinen maç, Ali'nin ABD'nin Vietnam politikasına getirdiği tepki ile dünya tarihine geçmişti. Vietnam Savaşı sırasında askerlik görevini yapmayı reddetmesi ve Müslüman kimliğiyle de döneminin en çok konuşulan isimleri arasında yer alan Ali, 1974 ve 1975 yıllarında Frazier ile iki karşılaşmaya daha çıkmış ve bu maçları kazanarak şampiyonluk unvanını geri almıştı. ABD'li boksörün ilk dünya şampiyonasında giydiği eldivenler ise 836 bin 500 dolara alıcı bulmuştu.

FRANK SİNATRA BİLE BİLET BULAMAMIŞTI
"Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu" unvanını Vietnam Savaşı sonrası dövüşlere katılmama kararı sebebiyle kaybeden Muhammed Ali ile unvanın sahibi Joe Frazier'ın 8 Mart 1971'deki maçı için biletler 1 ay önceden tükenmişti. Ünlü şarkıcı ve oyuncu Frank Sinatra dahi bilet bulamayarak Life Dergisi'nin ring fotoğrafçısı olarak maça akredite olmak zorunda kalmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yüzyılın Maçı'ndaki eldivenlere 388 bin $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN