Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ban Ki-Moon'dan Gazze açıklaması

Giriş Tarihi: 3.8.2014 18:58 Güncelleme Tarihi: 3.8.2014 21:22

İsrail'in bugün Gazze'deki bir Birleşmiş Milletler okuluna düzenlediği saldırının ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon yazılı bir açıklama yaptı. Ban, "Gazze'deki BM okuluna yapılan saldırı ahlaki açıdan zulüm ve suçtur. Saldırının sorumluluları mutlaka cezalandırılmalı." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin'deki okula düzenlenen saldırının, uluslararası hukukun açıkça yeni bir ihlali olduğunu belirterek ''BM sığınakları güvenli alan olmalı, savaş alanı değil'' dedi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğünden bugün yapılan açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Refah kentindeki BM'nin Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) ait okuluna düzenlenen ve 10 sivilin ölümüyle sonuçlanan bombalı saldırıyı şiddetle kınadığı bildirilerek binlerce Filistinlinin sığındığı BM tesisine yapılan saldırının, açıkça yeni bir uluslararası insani hukuk ihlali olduğu kaydedildi.

Ban'ın açıklamasında şu ifadelere yer verdiği kaydedildi:

''Filistinli sivillerin, BM çalışan ve BM tesisleriyle diğer sivil tesislerde BM sığınakları güvenli alan olmalı, savaş alanı değil. İsrail ordusu defalarca bu tesislerin konumundan haberdar edilmiştir. Uluslararası hukukun diğer ihlalleriyle birlikte, bu saldırı hızla araştırılması ve sorumlulardan hesap sorulması gerekir. Bu öfke ve nefret uyandıran bir suç eylemidir.''

Sükunetin yeniden sağlanmasının, ateşkesle ve Kahire'de temel konuların ele alınacağı müzakerelerin yeniden başlatılması ile elde edilebileceği kaydedilen açıklamanın sonunda, ''Genel Sekreter derhal savaşın sona erdirilmesi ve barış yoluna dönülmesi için talebini tekrarlıyor. Bu delilik durmalı'' ifadesine yer verildi.

Refah kentinde İsrail'e hedef olmaktan kaçan Gazzelilerin sığındığı UNRWA'ya ait Enes el-Vezir" adlı okula düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre, 10 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi yaralanmıştı. İsrail aynı gün içinde, AA'nın ofisinin de içinde yer aldığı binaya, ikinci kez saldırı düzenlemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ban Ki-Moon'dan Gazze açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN