Gazze'ye sınır kapıları açılsın

Giriş Tarihi: 3.8.2014 15:17

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Gazze'de siyasi çözüm için ateşkesin sağlanarak sınır kapılarının uluslararası gözetimde açılmasını önerdi.

Steinmeier, Die Welt gazetesinde yayımlanan makalesinde, İsrail ve Filistin'e yeniden ateşkese yapmaları ve sivil ölümlerin engellenmesi çağrısında bulundu.

Gazze'deki fiili durumun bu şekilde devam edemeyeceğini vurgulayan Steinmeier, kalıcı bir ateşkesin ise ancak Gazze krizine siyasi bir çözüm bulunmasıyla sağlanabileceğini savundu.

Gazze'ye uygulanan ablukayı eleştiren Steinmeier, şunları kaydetti:

"Gazze'de yaklaşık iki milyon insan abluka altında, dış dünyadan koparılmış bir şekilde yaşıyor, bunların yarıdan fazlasını kadın ve çocuklar oluşturuyor. Bu büyük şehir, İsrail'in var olma hakkını reddeden, silahlarını apartmanlar ve okullar altında gizleyen bir grup tarafından kontrol ediliyor. Gazze'de kalıcı bir çözüm ancak Hamas'ın silahlarının İsrail için sürekli bir tehdit olmaktan çıkması ve yine ancak Gazze halkının artık yaşam koşullarının iyileşeceği umuduna sahip olabilmeleri durumunda sağlanabilir."


REFAH SINIR KAPISI'NIN AÇILMASI ÖNERİSİ

Gazze'de siyasi bir çözüm için Avrupa'nın da katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurgulayan Steinmeier, şöyle devam etti:

"Çözümün unsurlarından biri, sınır kapılarının uluslararası gözetim altında açılmasıdır. Bu şekilde sınırdan silah kaçakçılığı engellenebilir. Bu amaçla Fransız mevkidaşım Fabius ile Refah Sınır Kapısı'ndaki Avrupa Birliği Sınır Yardım Misyonu'nun (EUBAM) yeniden aktif hale gelmesini önerdim."

Frank-Walter Steinmeier, bu adımı atmak için meşru ve sorumlu bir partnere ihtiyaçları olduğunu, bunun da Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Özerk Yönetimi olabileceğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'ye sınır kapıları açılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN