İsrail AA'nın binasını vurdu

İsrail savaş uçakları, Anadolu Ajansı'nın (AA) Gazze ofisinin bulunduğu binayı vurdu.

Giriş Tarihi: 3.8.2014 09:49 Güncelleme Tarihi: 3.8.2014 13:50
İsrail savaş uçakları, Gazze'nin batısında AA ofisinin de içinde bulunduğu 15 katlı binayı vurdu. Saldırıda AA'nın ofisinde hafif çaplı zarar meydana gelirken, saldırı esnasında ofiste bulunan Muhabir Mustafa Habbuş da olaydan yara almadan kurtuldu.

Saldırıda, binanın giriş katında bulunan bir özel sigorta ve yatırım şirketinin ofisi ile binanın önünde bulunan AA aracı da büyük çaplı zarar gördü.

Saldırıda ölü ya da yaralı olmadığını bildirildi.

İsrail savaş uçakları, AA ofisinin bulunduğu binayı salı günü de vurmuş, saldırıda binanın 3'üncü katında bulunan AA ofisi herhangi bir zarar görmezken, binanın 10'uncu katında ağır hasar meydana gelmişti.

1 KİŞİ ÖLDÜ, 4 KİŞİ YARALANDI

Öte yandan İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin güney ve kuzey bölgelerine düzenlediği hava saldırılarında 1 Filistinli hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin güneyindeki Refah kentinde bir evi hedef aldığı saldırıda, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, Gazze'nin kuzey bölgelerinde düzenlediği saldırılarda da 4 kişi yaralandığını belirtti.

Kudra, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 398'i çocuk, 207'si kadın, 74'ü yaşlı bin 721 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 744'ü çocuk, bin 750'si kadın, 343'ü yaşlı 9 bin 129 kişinin yaralandığını söyledi.

İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

İSRAİL ORDUSU, HAMAS'IN DÜN GAZZE'DE KAÇIRDIĞI ASKERİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

İsrail ordusu, cuma gün Gazze'de Hamas tarafından kaçırılan asker Hadar Goldin'in öldüğünü duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada "İsrail ordusunun Baş Hahamı önderliğinde toplanan özel komite, Givati Tugayı'na bağlı piyade subayı Teğmen Hadar Goldin'in Gazze şeridindeki savaşta cuma günü öldüğünü duyurdu" denildi.

Açıklamada, "Kararın öncesinde tüm tıbbi hususlar, inançsal ve bununla alakalı konular dikkate alınmıştır. Öldürülen askerin ailesi, İsrail ordusu personel direktörü Tümgeneral Orna Barbivai, askeri Baş Haham ve Tuğgeneral Rafi Peretz tarafından bilgilendirildi" ifadeleri yer verildi.

Açıklamada ayrıca "Ordu aileyi kederli döneminde desteklemeye devam edecek" denildi.

Cuma günü Hamas, İsrail ordusunda görevli bir subayı esir aldığını açıklamıştı.


BİNADAN KURTULAN GAZETECİLER OLAYI ANLATTI

Gazze'deki Anadolu Ajansı (AA) ekibi, bu sabah İsrail'in, içinde AA ofisinin de bulunduğu bir binayı hedef alan saldırısından sağ olarak kurtulmayı başardı.

İsrail saldırısında binanın giriş katında bulunan bir özel sigorta ve yatırım şirketinin ofisi ile 3'üncü kattaki AA ofisi zarar gördü. Saldırıda AA ekibinden ölen ya da yaralanan olmadı.

Söz konusu binada yerel ve uluslararası basına ait bazı ofislerin bulunduğu belirtildi.

Olayı anlatan AA kameramanı Muhammed el-Alul, "Saatler süren yorucu çalışmaların ardından bazılarımız kısa süreliğine de olsa dinlenmeye çekilmiştik. Binanın giriş katında bulunan özel sigorta ve yatırım şirketinin ofisi hedef alındığında saat 5.30 idi ve birden büyük bir gürültüyle irkildik" dedi.

Alul yaşadıklarını şöyle anlattı: "Patlama o kadar şiddetliydi ki bazı kapı ve pencereler kırılmıştı. Hemen arkadaşlarımızı kontrol ettik ve saldırının hedefini anlamaya çalıştık. Pencereden baktığımızda sokak kırık cam parçalarıyla dolmuştu. İsrail saldırıları nedeniyle bölgedeki herkes evlerini terk ettiği için sokak bomboştu. Saldırıdan sadece dakikalar önce ofis penceresini açmıştım. Eğer pencereleri açmasaydım patlamanın şiddetiyle oluşacak şiddetli basınç nedeiyle camlar bizi yaralayabilirdi. Şarapnel ve cam parçalarına hedef olmaktan çok şükür kurtulduk".

Saldırı sırasında ofiste bulunan AA muhabiri Mustafa Habbuş ise saldırıdan dakikalar önce kendisinin balkonun cam kapısının yanında olduğunu ve saniyelerle büyük bir tehlike atlattığını belirtti.

Habbuş, "Saldırı nedeniyle ofiste büyük çaplı maddi hasar meydana geldi. Biz de camlardan mümkün olduğunca uzağa kaçmaya çalıştık ve Allah bizi korudu. Saniyelerle büyük bir tehlikeden kurtulduk" dedi.

Hastane kaynakları da Gazze'de AA ofisinin de içinde bulunduğu bir binada yer alan özel bir sigorta ve yatırım şirketi ofisinin hedef alındığı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını ve söz konusu şirketin İsrail saldırıları nedeniyle daha önce boşaltıldığını belirtti.

Saldırı sırasında ofiste AA ekibinden 10 kişi bulunuyordu.


İLK SALDIRI DEĞİL

İsrail ordusu, Anadolu Ajansı'nın (AA) Gazze ofisinin bulunduğu binayı 29 Temmuz'da da vurmuştu. İsrail askerleri, 1 Ağustos'ta bölgede çekim yapan AA ekibine ateş etmiş, kameraman Metin Yüksel Kaya'yı yaralamıştı.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'ya hitaben yazdığı mektupta, "Bizlerin ve tüm meslektaşlarımızın görevi Gazze'de olup bitenleri dünya kamuoyuna ulaştırmaktır" ifadesini kullanarak saldırıyı kınamıştı. Öztürk, mektubunda, "Gazze'de şahit olduğumuz şey; sivillerin, kadınların ve çocukların ayırım yapılmaksızın öldürülmesidir. Hastanelerin, ibadethanelerin ve okulların bombalandığı bu insanlık ayıbını tüm gerçekleriyle dünyaya duyurmaya kararlıyız. Sizden, gazetecilere yönelik şiddet ve saldırgan uygulamalarınıza son vermenizi, tüm sorumluları açık bir şekilde cezalandırmanızı ve basının özgürce işini yapmasını sağlamanızı istiyoruz. Aksi takdirde uluslararası hukuk nezdinde sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatırız." ifadelerini kullanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail AA'nın binasını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN