Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail’den bir skandal daha

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin geçen yıl Ortadoğu barış sürecine ilişkin yaptığı bazı telefon görüşmelerinin İsrail istihbaratınca dinlendiği iddia edildi.

Giriş Tarihi: 3.8.2014 17:45
Der Spiegel'in istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre, geçen sene İsrail ve Filistin heyetleri arasında arabuluculuk yapan ve çok sayıda Arap ülkesiyle görüşen Kerry'nin telefonları İsrail istihbaratı tarafından dinlendi.

Ortadoğu barış müzakereleri kapsamında üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerde sadece şifreli hat kullanmayan Kerry'nin, yoldayken bazı görüşmelerini normal telefonla yaptığı, bunların da uydu üzerinden İsrail tarafından dinlendiği öne sürüldü.

İsrail hükümetinin, dinlemeler sayesinde Kerry'nin yaptığı görüşmelerden detaylı bilgi sahibi olduğu ve bu bilgileri müzakerelerde kendi avantajı için kullandığı kaydedildi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı ile İsrail makamlarının dinleme iddialarına ilişkin açıklamada bulunmak istemediği kaydedildi.
Kerry'nin şifreli olmayan telefondan yaptığı görüşmelerin İsrail'in yanı sıra başka bir ülkenin istihbarat servisi tarafından da dinlendiği, bu ülkenin Rusya ya da Çin olabileceği öne sürüldü.

Kerry ile Netanyahu arasında Ortadoğu barış müzakereleri ve Gazze konularında yaşanan görüş ayrılıklarına rağmen, ABD Kongresi, İsrail'in "Demir Kubbe" füze savunma sistemine 225 milyon dolar maddi destekte bulunulmasını geçen cuma günü onaylamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail’den bir skandal daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN