İsrail ateşkes ilan etti

İsrail Gazze Şeridi'nin büyük bir kısmında bu sabahtan itibaren geçerli olmak üzere 7 saatlik insani yardım amaçlı ateşkes ilan etti.

Giriş Tarihi: 4.8.2014 01:47 Güncelleme Tarihi: 4.8.2014 09:36

İsrail bu sabah saat 09.00 ile 16.00 arasında geçerli olmak üzere insani ateşkes ilan etti. Yapılan açıklamada ateşkesin Gazze'nin büyük bir bölümünde geçerli olacağı belirtildi.

"GÜVENMİYORUZ"

Hamas, İsrail'in ilan ettigi birkaç saatlik insani ateşkese itimat etmeyeceklerini, ateşkes kararının tek taraflı alındığını ve güvenmediklerini bildirdi.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Gazze'de ateşkes sağlanması amacıyla Kahire'de bulunan Filistin heyeti ile Mısırlı yetkililerin görüşmelere başladığı bildirildi.

Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in daha önce katılmayacağını açıkladığı ateşkes görüşmelerinin Kahire'de başladığını belirtti.

Filistin heyeti ile Mısırlı yetkililer arasında gerçekleşen istişare amaçlı ilk toplantıda Filistin tarafının önerisini ortaya koyduğunu kaydeden Abdulkerim, şöyle konuştu:

"Tüm Filistinli grupların üzerinde ittifak ettiği ve ateşkesin sağlanması, İsrail ordusunun savaş öncesi mevzilerine çekilmesi, ambargonun kaldırılması, Gazzeli balıkçılara avlanma izni verilmesi, İsrail ile Gazze arasındaki tampon bölgenin kaldırılması, gözaltına alınan Filistinlilerin serbest bırakılması, Gazze'ye bir daha saldırı gerçekleşmeyeceğinin garanti edilmesini içeren çözüm önerisini Mısır tarafına sunduk."

BM'YE AİT OKULU VURMUŞTU

Öte yandan saldırılarına dün de ara vermeden devam eden İsrail, gelen tepkilere rağmen üçüncü kez BM'ye ait bir okulu vurdu. 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya, ABD ve BM'den de tepki geldi.

İsrail, 7 Temmuz'da hava ve denizden saldırmaya başladığı Gazze'yi, 17 Temmuz'dan itibaren de karadan vurmaya başlamıştı.

ÖLENLERİN SAYISI 2 BİNE YAKLAŞTI

İsrail'in Gazze'de bir evi bombalaması sonucunda aynı aileden 7 kişinin öldüğü, 30 kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze şeridinin kuzeyinde Necm ailesinin evine düzenlediği saldırıda 7 kişinin hayatını kaybettiğini, 30 kişinin yaralandığını ifade etti.

Saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana bin 810 Filistinlinin yaşamını yitirdiğini, 9 bin 400 kişinin de yaralandığını aktaran Kudra, bunlardan 401'i çocuk ve 238'i kadın olduğunu kaydetti.

Kudra, yapılan tetkikler neticesinde ölü sayısının bin 830 değil bin 810 olarak tespit edildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ateşkes ilan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN