Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kimdir? John Venn oldu

Dünyanın en büyük arama motoru , Britanyalı mantıkçı ve filozof olan 'i anasayfasına taşıdı ve özel bir yaptı.

Giriş Tarihi: 4.8.2014 01:01 Güncelleme Tarihi: 4.8.2014 02:24
Dev arama motoru Google, Britanyalı mantıkçı ve filozof olan John Venn'e özel bir doodle hazırladı. Dünyanın en büyük arama motoru olan Google anasayfasında yine özel bir doodle hazırladı ve Britanyalı mantıkçı ve filozof John Venn'in 180. doğum gününü unutmadı.

JOHN VENN KİMDİR?

John Venn FRS
, Britanyalı mantıkçı ve filozoftur. O Venn şemasını tanıtımından sonra ünlenmiştir, Olasılık, Mantık, İstatistik, ve Bilgisayar Bilimleri, Kümeler Kuramı dahil birçok alanda kullanılmaktadır.

JOHN VENN'İN HAYATI

John Venn 1834'te Hull, Yorkshire'da doğdu. Onun annesi, Martha Sykes, Swanland'dan, Hull yakınlarına geldi, John sadece üç yaşına geldikten sonra öldü.

John Venn 1923'te Cambridge'de öldü ve yakınlardaki Trumpington Churchyard (Dahili) de gömüldü.

O Venn şemasını tanıtımından sonra ünlenmiştir, Olasılık, Mantık, İstatistik, ve Bilgisayar Bilimleri, Kümeler Kuramı dahil birçok alanda kullanılmaktadır.

İngiliz matematikçi ve filozof. 4 Ağustos 1834'te İngiltere'de doğdu. Babası Henry Venn kilisede görevliydi ve İngiltere kraliçesinin yakın dostuydu.

ÇALIŞMALARI

Ayrıcalıklı bir aileden geliyordu. Büyükbabası John Venn de Katolik mezhebinin faaliyetlerine başkanlık ediyordu. Köleliği kaldırma ve hapishanelerde reformu savundu ve misyoner faaliyetleri destekledi. Babası da Protestan hareketinde önemli rol aldı. Afrika ve doğu ülkeleri için misyonerler derneğini kurdu ve genel sekreterliğini üstlendi.

John Venn çok katı yetiştirilmişti. Nesillerdir Katolik kilisesine hizmet eden ailesi gibi onun da papaz olacağı düşünülüyordu. 1853'te Cambridge Gonville and Caius College'a girdi ve ikinci yılında matematik bursu kazandı. Başarılı bir öğrencilik hayatı oldu. Mezun olduktan sonra iki yıl papaz olarak çeşitli kiliselerde çalıştı.1862 yılında, bu defa ahlaki bilimlerde ders vermek üzere, Cambridge'e geri döndü. Mantık ve olasılık teorilerine ilgi duydu ve felsefeye merak sardı. De Morgan, Boole, John Austin, ve John Stuart Mill'in çalışmalarını inceledi.

Boole'in matematik mantığını genişleterek dünya çapında tanınmasını sağlayan, kümelerin kesişim ve birleşimini temsil eden Venn şemasını ortaya koydu. Şans Mantğı, Sembolik Mantık, Deneysel Mantığın Prensipleri kitaplarını yayınladı. 1883'te Cambridge'de doktora derecesine erişince din adamlığını temelli olarak bıraktı.

Bu tarihten sonra Venn'in ilgisi tarihe Cambridge Üniversitesinin tarihine yöneldi. Oğluyla yürüttüğü çalışmalarında 1349 1887 tarihleri arasındaki öğrencilerin ve eğitmenlerin biyografik listesini oluşturdu. Bu liste 13 500 kişiye yakındı.

Çok yönlü bir insan olan Venn'in bir diğer yeteneği de makine yapmaktı. Bu özelliğinin yanı sıra iyi bir tırmanıcı, başarılı bir botanist ve dil bilimciydi.

İşte o doole:

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
John Venn kimdir? John Venn Doodle oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN