Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail ve Hamas'tan ateşkes açıklaması

İsrail ve Hamas, Mısır'ın önerdiği 72 saatlik ateşkes önerisini kabul etti. İsrail ordusu, TSİ 08.00'da Gazze'den tüm askeri birlikleri çekme işlemini tamamlayacağını açıkladı.

Giriş Tarihi: 5.8.2014 01:31 Güncelleme Tarihi: 5.8.2014 08:04
Mısır'ın önerdiği 72 saatlik ateşkes önerisinin İsrail ve Hamas tarafından kabul edildiği bildirildi.

Gazze'deki İslami Direniş Hareketi (Hamas), Mısır'ın 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiğini açıkladı.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, "Mısır'a, sabah saatlerinde başlayacak 72 saatlik ateşkes önerisini kabul ettiğimizi resmen bildirdik" dedi.

İsrail devlet radyosunun, Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı haberinde de Bakanlar Kurulu Siyasi ve Güvenlik Komitesi üyelerinin, Mısır'ın girişiminde şartsız sunulan ateşkes önerisini, değerlendirmenin ardından kabul ettiği belirtildi.

Haberde, İsrailli müzakereci heyetin, kalıcı ateşkesin sağlanması için görüşmelere katılmak üzere ilerleyen saatlerde Kahire'ye gitmesinin beklendiği kaydedildi.

Mısır, İsrail ile Filistinli gruplara, 05.00'te başlamak üzere 72 saatlik ateşkes yapılması çağrısında bulunmuştu.

Hamas yöneticilerinden eski Vakıflar Bakanı İsmail Rıdvan da Mısır'ın sunduğu ateşkes önerisine ilişkin henüz bir tutum belirlemediklerini açıklamıştı.

Gazze'de ateşkes sağlanması amacıyla Kahire'de bulunan Filistin heyetinde yer alan Demokratik Kurtuluş Cephesi Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, Filistin heyetinin, Mısır İstihbarat Başkanı Muhammed Ferid Tuhami ile yaptığı görüşmenin son derece olumlu geçtiğini aktarmış, "Mısırlı yetkililerin, İsrail ile Filistin arasında görüşmelerin başlayabilmesini sağlayacak 72 saat süreli ateşkes için çaba harcayacakları konusunda kendilerine söz verdiğini" bildirmişti.

Bunun üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amira Oron, Mısır'ın önerdiği ateşkes girişimine birkaç saat içinde basın toplantısı düzenleyerek cevap vereceklerini duyurmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail ve Hamas'tan ateşkes açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN