Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır 2. Süveyş'i inşa edecek

Mısır, Kızıldeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayarak kıtalar arası deniz ulaşımını hızlandıran yaklaşık 145 yıllık Süveyş Kanalı'na paralel yeni bir kanal inşa etmeyi planlıyor.

Giriş Tarihi: 5.8.2014 16:28 Güncelleme Tarihi: 5.8.2014 16:36
Süveyş Kanalı'nın işletmesinden sorumlu kurumun başkanı Mohab Mamish, kanal üzerindeki liman kenti İsmailiye'de yaptığı basın toplantısında, "Bu dev proje mevcut kanala paralel olarak kurulacak, toplam 72 kilometre uzunluktaki yeni bir Süveyş Kanalı'nın yapımı olacak" dedi.

Mamish 4 milyar dolara mal olması beklenen yeni kanal projesi kapsamında 35 kilometre uzunluğunda "kuru kazı" yapılacağını ve 37 kilometre uzunluğunda "genişletme ve derinleştirme çalışmasının yapılacağını belirterek, proje kapsamında 163 kilometre uzunluğundaki Süveyş Kanalı'nın da genişletilebileceğine işaret etti.

Yılda yaklaşık 5 milyar dolar gelir getiren Süveyş Kanalı, 2011 yılındaki ayaklanmadan bu yana turizm gelirleri ve doğrudan dış yatırımın azaldığı Mısır'ın başlıca nakit döviz kaynaklarından birini oluşturuyor.

Mısır, kanalın kapasitesini ve gelirlerini artırmak için yıllar önce kanal çevresindeki 76,000 kilometrekarelik arazinin geliştirilmesi için bir proje hazırlamıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi'nin proje ihalesini kazanan konsorsiyumu açıklaması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır 2. Süveyş'i inşa edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN