Musul Barajı peşmergenin kontrolünde

Giriş Tarihi: 5.8.2014 15:49

Irak’taki Musul Barajı'nın peşmergenin kontrolünde olduğu bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre Musul Barajı'nın çevresine konuşlandırılan peşmerge güçleri, muhtemel bir Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların saldırısına karşı 24 saat tetikte bekliyor.

Bölgedeki peşmergelerin komutanı Yusuf Muhammet, Musul'a 50 kilometre uzakta bulunan barajın hiçbir zaman IŞİD'in eline geçmediğini belirtti.

Muhammet, içme suyu ve elektrik enerjisi elde edilen barajın, Musul ve Duhok halkı için hayati bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Baraj kapaklarının açılması durumunda Musul ve çevredeki onlarca köyün sular altında kalabileceğine dikkati çeken Muhammet, "Bu yüzden bize büyük bir sorumluluk düşüyor. Bu barajı, IŞİD'den korumak için 24 saat buradayız. Muhtemel saldırılara karşı takviye güçler ve ağır silahlar istedik. Irak ordusunun da havadan destek vermesini bekliyoruz. Zira bu baraj, tüm bölge için çok önemli" dedi.

Bazı yabancı haber ajanslar, Musul Barajı'nın, IŞİD'in eline geçtiğini öne sürmüştü. Duhok'un güneyinde ve Musul ilinin kuzeyinde yer alan Irak'ın en büyük, Ortadoğu'nun dördüncü büyük barajı olduğu belirtilen Musul Barajı, hali hazırda peşmerge kontrol etmeye devam ediyor.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

İŞID'A AİT BİR KARARGAHA 17 REHİNE KURTARILDI


Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Diyala'nın merkezi Bakuba'nın yaklaşık 60 kilometre kuzeydoğusundaki es-Saadiyye nahiyesinde IŞİD'e ait bir karargaha baskın düzenleyen silahlı milisler, şiddetli çatışmanın ardından karargahı ele geçirdi. Örgütün elinde rehin tutulan 17 rehinenin böylelikler kurtarıldığı kaydedildi.

IŞİD militanlarının, düzenlediği saldırı ile üssün kontrolünü yeniden ele geçirdiği ifade edildi.

Öte yandan aralarında IŞİD terör örgütüne bağlı militanların Enbar'ın merkezi Ramadi kentinde iki bölgeyi ele geçirdiği kaydedildi.

Enbar'daki el-Keud aşiretinin önde gelenlerinden Şeyh Mecid el-Keud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD'in, orduya bağlı birliklerin bölgeden geri çekilmesinin ardından Ramadi'nin el-Buase ile el-Hamidiyye bölgelerini ele geçirdiğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul Barajı peşmergenin kontrolünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN