Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SMDK'dan Arap Birliği'ne acil toplanma çağrısı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Lübnan'ın Arsal kasabasında meydana gelen olaylar nedeniyle Arap Birliği'ne acil toplantı çağrısı yaptı.

Giriş Tarihi: 5.8.2014 17:06
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Lübnan'ın Arsal kasabasında meydana gelen olaylar nedeniyle Arap Birliği'ne acil toplantı çağrısı yaptı.

SMDK Hukuk Komitesi Başkanı Heysem Malih, "Lübnan'ın Arsal kasabasında yaşanan son gelişmeler ışığında bu ülkedeki Suriyeli sığınmacılar sorununa çözüm bulunması için Arap Birliği'nin daimi temsilciler düzeyinde acil toplanmasını istediklerini" belirtti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ile Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya gelen Malih, görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, "Sayın Arabi ile Lübnan'daki Suriyeli sığınmacılar ve Arsal'de yaşanan krizi ele aldık" dedi.

Lübnan'da 100 binden fazla Suriyeli sığınmacının bulunduğuna işaret eden Malih, "son günlerde ülkenin Suriye sınırındaki Arsal kasabasında meydana gelen olayların ardından "Suriyeli sığınmacılar problemine" çözüm bulunması için Arabi'ye SMDK adına acil toplantı düzenlenmesi talebinin bulunduğu bir dilekçe sunduğunu" ifade etti. Malih, Arap Birliği Genel Sekreteri'nin bu konuda üye ülkelerle iletişime geçeceğini söylediğini aktardı.

Cumartesi günü Lübnan'ın sınır kasabası Arsal'da ordu ile Nusra Cephesi öncülüğündeki silahlı gruplar arsında çatışma çıkmış, silahlı gruptan onlarca kişi hayatını kaybederken, Lübnan ordusundaki 14 askerin öldüğü 86'sının yaralandığı 22'sinin de kayıp olduğu açıklanmıştı.

Lübnan'da ordu güçlerinin Suriyeli gruplardan birinin yöneticilerinden olduğu öne sürülen Ebu Ahmed el-Cuma'nın, Arsal bölgesinde askeri barikatı geçişi sırasında gözaltına alınmasından sonra bölgede çatışmalar başlamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SMDK'dan Arap Birliği'ne acil toplanma çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN