Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yunus türü keşfedildi

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Uzun süredir devam eden bilimsel tartışmalarda, son zamanlarda birçok türünün tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı sonucuna ulaşılan yunusların yeni bir türü daha keşfedildi. Geçtiğimiz günlerde ilki Avustralya karasularında keşfedilen yunus türünün koyu cildi ve benzersiz kemik yapısı ile benzerlerinden ayrıldığı belirtiliyor.

ŞİMDİLİK 4 ÜYESİ VAR
Sousa sahulensis adı verilen bu kambur yunus türü üyeleri, 2.70 metreye varan boyuyla en uzun yunus türleri olan Atlantiklilerle yarışıyor. Yeni keşfedilen bu yunus türü ailesinde şimdilik 4 üye mevcut. Teuszii, plumbea, chinensis ve sahulensis olarak adlandırılan yunuslardan biri Avustralya sularında, ikisi Endonezya-Pasifik hattında, diğeri ise Atlantik sularında keşfedildi.

ONAY BEKLİYOR

Memeli Deniz Canlıları Araştırma Merkezi'nin yaptığı açıklamada, "Şekilbilimsel, renksel, moleküler genetik ve biyocoğrafik inceleme ve karşılaştırmalar sonucunda dört yeni Sousa türünün keşfini onaylamak için yeterli kanıt sağlandı" ifadeleriyle, dört yeni yunusun keşfi dünyaya duyuruldu. Açıklamada, yeni türlerin Kuzey Avustralya'dan, güneydeki Yeni Gine'ye kadarki alanı kapsayan bölgedeki Avustralyalı kambur yunus ailesine dahil edildiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yunus türü keşfedildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN