Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yezidi ve Türkmenler vahşetten kaçıyor

IŞİD'in Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesiyle birlikte 260 bin dolayında Türkmen ve Yezidi, komşu bölgelere sığındı. Militanlar Sincar'da toplu infazlara başlarken, peşmerge hiçbir varlık gösteremedi

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının önceki gün Musul'un Sincar ilçesini ele geçirmesinin ardından, ilçenin nüfusunu oluşturan Türkmen ve Yezidiler kitleler halinde göç ederek bölgeden ayrıldı. Sincar'da az sayıda yerli nüfusun kaldığı kaydedilirken, IŞİD militanları dün 88 Yezidi erkeği toplu halde infaz etti. IŞİD'in, bölgede Yezidilerin ziyaret ettiği türbe ve dini mekânları da yıkmaya başladığı belirtiliyor. BM, Sincar ve çevresinde bir insanlık dramının yaşanmakta olduğunu açıkladı. Peşmerge kuvvetlerinin hiçbir varlık gösteremeden IŞİD'in önünden geri çekilmesi krizi derinleştirirken, özellikle Sincar'da IŞİD'in yıkımlarını durdurabilecek hiçbir gücün bulunmadığına dikkat çekiliyor. Bölgeden şimdiye kadar çevredeki Kürt kentlerine sığınanların sayısı ise 260 bini geçmiş durumda.

BARZANİ'DEN 'SALDIRIN' EMRİ

Duhok'ta yaşayan Yezidi aktivistlerden Dohr Domli, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, "IŞİD'in Sincar'daki Yezidilere yaptığı şey tam bir etnik temizlik. Binlerce insan Duhok'a doğru ilerliyor, ancak hâlâ binlercesi Sincar'ın çevresindeki dağlarda ve mağaralarda hayatta kalmaya çalışıyor. Göç eden insanların içinde kadınlar ve çocuklar da var. Duruma acilen müdahale edilmeli" dedi. Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkanı Mesud Barzani, peşmergelere IŞİD'e operasyon düzenleme emri verdi. Barzani, "Peşmerge komutanlarına Kürdistan halkının düşmanlarına karşı savaşma emrini verdik. Düşmanlarımıza öldürücü darbeleri indirmek için saldıracağız" ifadesini kullandı.

IRAK'TA TEMMUZ BİLANÇOSU: 5 BİN 698 ÖLÜ
Irak'ta yaşanan şiddet olayları ve saldırılar nedeniyle geçtiğimiz ay hayatını kaybedenlerin sayısının 5 bin 698 olduğu kaydedildi. Bütün dünyadaki çatışmaları gözlemleyen ve kayıpların kaydını tutan antiwar.com adlı sitede yer alan bilgilere göre, temmuz ayındaki olaylarda yaralıl arın sayısı ise 2 bin 18. Özellikle IŞİD'in ülkedeki faaliyetlerinin can kaybını artırdığına dikkat çeken site, içinde bulunduğumuz ağustos ayında bu rakamın daha da yükselebileceğinin altını çizdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yezidi ve Türkmenler vahşetten kaçıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN